V popředí a na pozadí Most Pride

20.08.2023

Postřeh...

A tak zatímco pražský magistrát podporu Prague Pride konaného před týdnem vyjádřil, ač např. pánové Svoboda či Benda (oba za ODS) s poněkud "větší křečí", v Mostě se vládnoucí garnitura na čele  s primátorem M. Hrvolem (ProMost) od jakékoliv podpory distancovala. 

Slovy aktivistů Most Pride:

Adam: Město nám zamítlo žádost o dotaci.
Karolína: Podávali jsme ji už vloni a doufali jsme, že to vyjde, protože v minulosti město místní akce podpořilo. Naše akce je takový festival pro queer lidi, takže jsme se to snažili uhrát na to, ale město to stejně zamítlo. Byla to jedna z mála akcí, kterým se dotace zamítla. U ostatních, které byly zamítnuty, jsme si ale říkali, že to zamítnutí chápeme. Tady moc ne. Máme s městem poměrně bad blood.

zdroj: https://refresher.cz/142234-Most-Pride-Lide-nam-vyhrozovali-i-smrti-Mesto-nam-navic-hazi-klacky-pod-nohy    

Snad si ale pánové a dámy, co mají údajně "Srdce pro Most" z politického subjektu "ProMost", pravda, rozum už se vidno (raději) nevešel, také uvědomují, že v případě aktivit jako Most Pride a jim podobných jde také o občany  se všemi občanskými a lidskými právy dle zákonů této země? A že nejde o nic tzv. navíc, ale o dloudobě opomíjený "občanský prostor" těm, kterým byl z různých důvodů upírán nebo omezován.

Na základě osobní zkušenosti si dovolím dodat, že sobotní (19. 08. 23) Most Pride byl důstojným projevem aktivního přístupu v rámci občanské společnosti. Byl také příležitostí k setkání nejen queer lidí, ale i těch, kteří jsou třeba jen zvědaví anebo prostě jen projeví zájem o dění ve svém městě. 

čtěte také:

https://refresher.cz/142234-Most-Pride-Lide-nam-vyhrozovali-i-smrti-Mesto-nam-navic-hazi-klacky-pod-nohy

https://www.idnes.cz/usti/zpravy/most-pride-lgbtq-komunita-queer-lidska-prava-pochod-policie.A230819_172734_usti-zpravy_pakr

https://mostecky.denik.cz/zpravy_region/tezkoodenci-oddelili-krestany-s-transparenty-od-duhoveho-pruvodu-v-moste-2023081.html

/hs/