V. Balín: „A těraz si vás kúpím všetkých“ – něco (všechno) je špatně…

26.11.2020

Jak to vidím...

Andymu Babišovi zatím plně nevyšla "podbabina" s daňovým balíčkem. Při projednávání v PS zřejmě zklamal tradiční, dnes již notně profláknutý vyjednávač hnutí ANO Jarda Faltýnek. Koaliční partner ČSSD nepodpořil návrh "taky poslance" Babiše, který byl porušením textu koaliční dohody ANO a ČSSD. Naopak! "Taky poslanec" Honzík Hamáček držel text této smlouvy a podal v jejím duchu "konkurenční" návrh na úpravu daní. Polanecká sněmovna byla nad svůj standard rozžhavená vyjednáváními zástupců parlamentních stran doslova do běla. Až rovněž skoro zaniklo její barevné spektrum. ANO za pomoci "tradičně své" (v barvě 90. let minulého století, zvaných též zlatá) ODS prosadilo návrh Babiše. ODS halasně vzdychala, že jde o její dlouhodobý návrh v PS zaparkovaný ve změti legislativních návrhů a novel. A proto přispěchala na pomoc Andymu svými hlasy, kterého jinak údajně nenávidí. V této vřavě pak tiše aktivitou černobílých pirátských barev došlo údajně k velikému neštěstí. Byl mimo jiné schválen i návrh Pirátů na zvýšení daňového odečtu pro všechny daňové poplatníky, který sleduje pomoc hlavně těm finančně nejchudším. Vřava na chvíli utichla a za hrobového ticha se objevila v budoucnosti státního rozpočtu velká černá díra v rozsahu až přes 130 mld. Kč k těm již připraveným 320 miliardám korun českých. Takže k letošnímu půl bilionu další půl bilion v roce příštím.

Ticho však trvalo jen krátce. Andy zatroubil k útoku. A útok to je v jeho stylu... Na první tiskové konferenci označil, mimo jiných "svých hlubokých myšlenek" sdělovaných nezaměnitelným způsobem, senát za protivládní centrum. Doslova řekl v odpovědi na jeden novinářský dotaz "senát je protivládní...". Jako správný bojovník proti korupci pak začal okamžitě nastavovat skrytá korupční opatření, aby svoje "úchylné" záměry prosadil.

Hurá do manipulace toho "protivládního" senátu se sliby, kterými "správný" politik nikdy neurazí, ale vždy dost ublíží. Senátoři musí být rozumní a odvrátit katastrofu. Dal jim k jejich rozjímání i potřebný materiál. Obohatil pod tlakem pochybení ANO ze sněmovny svůj "daňový stupid návrh" o další miliardy pro kraje, o miliardy pro obce. Dále lhal o dvou letech působnosti tohoto balíčku ... atd. atp. Bolek Polívka v dnes již kultovním filmu "Dědictví, aneb kurva hoši guten Tag" byl jen čajíčkem.

A co na to zatím senát? Na postoj krajů, obcí, resp. zejména jednoho z představitelů Svazu měst a obcí Franty Lukla není třeba řečnickou otázku klást, ti budou za těch 15 mld. nakonec k mání. A třeba si "vyhádají" něco navíc, a prostě se nakonec koupit nechají. A všichni, jsou přeci zásadoví a drží basu! Senát by se měl zachovat s rozumem a dokázat, že je oprávněně označován od svého vzniku za ochránce demokracie. Za mého působení v něm, to senát mnohokráte dokazoval.

Senát nemůže všechno, ale může dost. Nemůže projednávat návrh státního rozpočtu. Přitom je zákon o státním rozpočtu označován za nejdůležitější zákon každého roku a jde mimo horní komoru Parlamentu České republiky. Z prvních vyjadřování senátorských klubů i některých senátorů se zatím dá těžko vypozorovat, jak vše vlastně dopadne. Budou zřejmě padat různé návrhy na postup v jednání senátu. Od návrhu "zamítnout" předloženou materii ze sněmovny, přes návrh "nezabývat se", až po řadu dílčích úprav a protinávrhů. A za C bude asi nakonec správně, jak by řekl klasik. Takže nakonec dojde na "babišáckou filosofii" - "a těraz si vás kúpím všetkých". A koupí, ne že ne. Je to přeci ANO! Koupit se dá všechno a každý, je to prý jen otázka ceny. Takto se, vážení ob(v)čánci, bojuje s korupcí a proti ní. Prostě se zprivatizuje a je to!

Nevěříte? Věřte! Nevěříte-li, pak jste dnes (čtvrtek 26. 11. 2020) neviděli tiskovku "dua Papáto", dvou výtečníků A. Babiše a R. Prymuly. K ruce si jej Andy ponechal, jak tvrdí jistě zlí jazykové, pro snazší ovládnutí resortu zdravotnictví, jeho lukrativních segmentů a zejména komodit s ním a s nimi souvisejícími. Konečně do umělého oplodňování a klinik s tím spojených již Babiš dost významně promlouvá. Další mu spadly z nebe, resp. spíše z pekla, protože jde o pandemii covidu-19. A i zde je spousta a spousta komodit. V prvé řadě se nyní nabízí Prymulou velice umně, skrytě zvládnutá a zahajovaná kampaň antigenního testování, doplňovaná testy PCR, která slibuje "osobám ovládajícím" možná až 10 mld. Kč, což bylo i předmětem uvedené TK.

Tak, senátoři, zejména vy z "klanu" ODS, dokážete naplnit Babišova očekávání a potvrdíte, že jste ze stejného klanu ODS z poslanecké sněmovny a půjdete mu tzv. na ruku, pod pláštíkem, že něco napravujete? Nebo dokážete, že senát jako horní komora Parlamentu ČR je svébytná a také pojistka demokracie, kterou si stále více usurpují oligarchové, komicky a paradoxně podporovaní českou levicí, zejména směšnou, bezpáteřní KSČM? Nejen ve vztahu k tomu, že senát se zatím dle judikatury státním rozpočtem nezabývá, není mu k projednávání a posuzování předkládán (a tato materie je, resp. snad bude součástí státního rozpočtu), je pak nejčistším řešením přijetí usnesení "nezabývat se".

Ano, bude to zřejmě otřes! Ale co jiného, než otřes a atak na současný "blahobyt a všeobecnou spokojenost" Babišem poblouzněných voličů má šanci změnit stav a chod věcí, změnit způsoby řešení problémů České republiky, a také otřesem aktivovaná změna voličských preferencí? Jinak budeme nadále ovládáni deprivanty v politice a bude jen otázkou, který z nich si nás "těraz budě kupovať"