Trump se může zapsat do historie jako ten, kdo zpochybňuje vlastní volební systém

30.07.2020

Prezident USA Trump rozvířil sociální prostor tweetem o tom, že údajně 

"S univerzální distanční volbou budou volby v roce 2020 nejvíc nepravdivými a podvodnými v historii voleb,"... 

zdroj:   https://denikn.cz/minuta/409738/?ref=not  ). 

D. Trump (zdroj: internet, ilustrační foto)
D. Trump (zdroj: internet, ilustrační foto)


Právě v tento čas se této zprávě věnuje řada médií.  

Co dodat? Myslím, že prezident se touto zprávou vepíše do historie tak jako tak. Pochybnost, kterou cílí na volby, v nichž by měl obhajovat mandát prezidenta, a jak to vypadá, vůbec, ale vůbec si není jist svým opětovným zvolením, jen ukazuje, v jak "nejistých rukou a hlavně mysli" se správa USA nachází. To už se ale ostatně nějakou dobu ví. 

Kontext celé takto eskalované situace je především o tom, že USA jsou dnes jednou z nejvíce zasažených zemí probíhající koronavirovou pandémií, denně umírají stovky a tisíce lidí a medicínský systém v USA je pod velkým tlakem. Ekonomika USA 

"se ve druhém čtvrtletí propadla o historicky rekordních 32,9 procenta. Je to nejhorší výsledek od roku 1947, odkdy se měří HDP. Předpokládá se další zhoršování." 

 (zdroj:   https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-07-30/u-s-economy-shrinks-at-record-32-9-pace-in-second-quarter  )

Prezident Trump díky svým poradcům musí vědět, jak nejisté je jeho další zvolení a že tomu nepomůže ani sebelepší aranžmá, i kdyby mu měla pomoci třeba "další pochybná podpora ze zahraničí"... Hovoří-li Trump o volebních podvodech, pak možná není daleko od pravdy, souvislosti jeho prvního zvolení jsou dosud velmi zmatené a řada z nich zůstává i nadále skryta či manipulována. Už rolí v těchto souvislostech se Trump zcela jistě vepsal do historie...

Za povšimnutí na celé situaci je, že tímto sdělením si Trump ještě více poškozuje již tak zvadlé renomé, a s velkou pravděpodobností si tímto do předvolební kampaně přílišnou přízeň nezajistí. 

Za závažné lze považovat, že se tak projevuje krize moci a jejích elit. O to nebezpečněji, že v zemi, jakou jsou USA, což do světa vysílá další nedobrý signál a posiluje globální rizika ve světě.

H. Svobodová