Svými komentáři z míst, kde OMMO působí a probíhají aktivity na úrovni komunální politiky, začínáme v Třeboni
Zeptali jsme se zástupce koalice Společně pro Třeboň pana dr. Vopátka (SZ; Společně pro Třeboň)
1. Jak byste zhodnotil současné postavení Společně pro Třeboň v zastupitelstvu města?
Subjekt Společně pro Třeboň je druhé volební období v opozici. Soustředíme se na práci v samotném zastupitelstvu města, protože nepoužíváme praktiky místní ODS z dob, kdy byla ona v opozici a za její opoziční éry se v Třeboni vydávaly jakési "opoziční noviny", které pouze vše negovaly. Zástupci místní ODS pro svůj nesouhlas hledali spíše zástupné důvody, až přehnaně cílili na svou mediální sebeprezentaci, že oni jsou ti nejlepší a jen oni mají pravdu, kdy až "očerňovali" představitele města a městských společností, poskytovali zavádějící informace apod.
Naše působení v opozici je spíše klidné, ale o to více v porovnání s "politickým řáděním místní ODS" důstojné svému významu. V některých věcech či v některých případech se ozýváme prostřednictvím webu či Facebooku a snažíme se tak formou našich názorů udržovat kontakt s veřejností. Ovšem používáme jasné argumenty, a nikoliv zavádějící informace. A zásadně se pod své názory podepisujeme jmény. To bylo místní ODS v době jejího opozičního chování (2010-2018) spíše cizí. Jsme tak opozicí věcnou, důstojnou a nebojíme se říci vlastní názor. Nejsme ani "líní" hledat věcné argumenty pro i proti v rámci projednávaných bodů v zastupitelstvu města. V tomto smyslu jsme také vstřícní konstruktivním přístupům, hledajícím řešení.
2. Je volební období 2022-26 něčím zásadně odlišné od toho předchozího – co se daří méně, více – při rozložení politických sil ve Vašem městě?
V tomto volebním období se situace změnila. V komunálních volbách r. 2022 jsme získali celkem 4 mandáty, kdy jeden mandát byl ze společné kandidátky získán za hnutí OMMO. Bohužel zastupitel zvolený na společné kandidátce za OMMO s námi záhy po volbách r. 2022 přestal věcně komunikovat, scházet se, diskutovat o společných postupech apod. O svém rozhodnutí neinformoval ani hnutí OMMO, které se jej snažilo individuálně kontaktovat. Bohužel z jeho strany bez odezvy. Na základě jeho přístupu s ním byl přerušen kontakt. V zastupitelstvu města tak plně fungujeme ve třech. Důvody, které zvolil nám ani vedení hnutí OMMO, přes veškeré naléhání nesdělil, a neznáme je. To situaci dělá poněkud složitější, ale jsme si vědomi důvěry, kterou jsme získali jako celé koaliční uskupení a podle toho se snažíme fungovat.
Politické síly v samotném zastupitelstvu jsou rozloženy tak, že koalici tvoří celkem 13 zastupitelů (těsná většina) s podporou dalších 2 zastupitelů za KSČM, kteří kandidovali na společné kandidátce KSČM a SPD. Vládnoucí koalice má tak 15 hlasů z 25. Opoziční blok spolu s námi tvoří 9 zastupitelů. Již zmíněný zastupitel "nahrává" svými postoji spíše vládnoucí koalici na čele s ODS.
S prosazením vlastních přístupů máme samozřejmě problémy a nedaří se je dle vlastních představ prosazovat. Nezbývá než v tomto smyslu vysvětlovat naše postoje přímo a před volbami přesvědčit voliče, aby zkrátka volili jinak.
3. Jak vnímáte dosavadní společné působení volební koalice Společně pro Třeboň? Případně, jaké jsou vaše výhledy a další směřování…
Společné působní koalice Společně pro Třeboň, i přesto, že jsme v opozici, vnímám pozitivně. Spolupráce s představiteli hnutí OMMO je na dobré, ba vynikající úrovni, čehož si ceníme. Když nemůžeme z titulu naší opoziční pozice nic zásadního změnit, neboť vládnoucí koalice má dostatek hlasů, aby nás přehlasovala, tak minimálně můžeme (a to také činíme) na zastupitelstvu předkládat relevantní argumenty, protinávrhy, a snažíme se vést věcnou diskusi. Je pak na zastupitelstvu jako orgánu, zda k věcným argumentům a diskusi přihlédne či nikoliv. Situace je ovšem taková, a to napříč ČR, že opozice vyslyšena nebývá a koalice si prohlasuje to, co sama předložila.
O výhledu je asi nyní předčasné hovořit. Osobně bych byl rád, kdyby dosavadní uskupení Společně pro Třeboň pokračovalo i do budoucna, tedy minimálně v dalších komunálních volbách v roce 2026, a spojilo tak vzájemné opoziční síly s pokusem v Třeboni o změnu. To ovšem nezáleží pouze na mně, ale na všech, kteří budou mít zájem se do aktivní komunální práce v Třeboni zapojit.
(ptala se hs)