Snad v případě nového ministra zdravotnictví půjde o víc než o křišťálovou kouli

21.09.2020

Zřejmě je více než jasné, že s odcházejícím ministrem zdravotnictví Vojtěchem odchází především neúspěch samotného premiéra Babiše, kterak stát řídit jako firmu. Možná už v době konce epidemiologa Maďara byl konec ministra Vojtěcha více hmatatelný.

Slabost a tzv. odezdikezdismus v přístupu k opatřením v době koronavirové by se nevyplatily nejen v době bez blížících se krajských voleb, natož pak když volby jsou přede dveřmi a počty nakažených jsou v pohybu směrem vzhůru.

Více než na první pohled je v osobní rovině ex-ministra Vojtěcha zřejmé, že dál už by to prostě nedal. Jeví se býti, že S Babišem v těsné blízkosti se prostě kompetentně rozhodovat nedá.

V rovině profesní a politické již nebylo možné vyvažovat ex-ministrovu absenci vlastní rozhodnosti a politický význam pozice. Jeho význam ztrácel i tím, že jakožto absolvent práv nemohl v této napjaté době kompenzovat "osobu se zkušenostmi bílého pláště", která, ač by nemusela být nutně např. epidemiologem či virologem, vykrývala by tento koronavirový čas aspoň znalostí medicínského terénu a vztahů v něm. Zejména v situaci, která potřebuje za těchto nepříznivých okolností spíše postavu aspoň budící dojem "neohroženého Mikeše". To s velkou pravděpodobností nebylo a není spojeno s profilem osobnosti páně Vojtěchovy, stejně jako už nebylo udržitelné (díky osobnostnímu rozpoložení) se o tuto iluzi dále pokoušet a faktické nezdary snášet.

Co bude dál? Pozice nového ministra zřejmě bude více "silová", přičemž osobě v této pozici se bude muset hodně dařit držet si Babiše tzv. od těla, především v politické rovině. V té medicínské se i nadále bude premiér spoléhat spíše na křišťálovou kouli a psychologií vlastních obav z nákazy.

H. Svobodová