Slovensko zvolilo prezidenta. Budí emoce, podporu i rozpaky.

07.04.2024

Dosavadní prezidentku Čaputovou tak vystřídá kandidát s vládní podporou premiéra Fica Peter Pellegrini. Získal 53, 12 % hlasů v porovnání se svým soupeřem Ivanem Korčokem se 46, 87 %.

Slovenští voliči zvolili a fakticky tak "stvrdili" moc vlády premiéra Fica. Na čele Slovenska se tak mají opět šanci "zabydlet" poměry, jejichž způsob vládnutí z předchozí doby je spojován s šetřenou korupcí, ale i s oběťmi na životech nepohodlných svědků a těch, co na protiprávnost jejich konání upozorňovali - viz jména novináře J. Kuciaka a jeho přítelkyně M. Kušnírové.

zdroj: internet
zdroj: internet

Potvrdilo se, že vysoká voličská účast vyslyšela apely Pellegriniho předvolební kampaně, stejně jako podporu, kterou mu vyjadřoval premiér Fico. 

Pellegrini "naskočil" na stejné manýry a rétoriku šířené Ficovou garniturou o válce, štvaní a strašení lidí. Stal se nikoliv osobou stojící nad politickými a stranickými půtkami mezi vládou a opozicí, pasoval se jen do role "hlásné trouby" Ficovy vlády.

I když v nás volba Pellegriniho může vyzývat rozpaky až nesouhlas vzhledem k jeho úzkému propojení s pozadím moci a Ficovými praktikami (včetně těch stávajících souvisejícím - viz zásahy do nezávislosti justice ... https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/svet/ficova-vlada-navrhla-razantni-zmeny-v-justici-elitni-slozku-prokuratury-ceka-zanik-343942 , dále https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-temer-polovine-slovaku-se-nelibi-kroky-ficovy-vlady-40454816), nezbývá než respekt k hlasu občanů. Přesto je nutné pracovat na změnách, aby si občanská společnost uvědomila, že strach a emoce nejsou dobrými rádci a pozbývají racionalitu směrem k uvědomění si a řešení příčin nedobrého stavu společnosti s výhledem na jeho zlepšování. 

Občanská společnost v ČR, stejně jako na Slovensku, které nesouzní s podobnými praktikami by společně měly i nadále komunikovat a hledat postupy ke změnám příštím.

/hs/