Regionální média Mostecko: Primátor nepřiznává vše, když tvrdí, že si autor Repre architektonickou soutěž nepřál. Bere si již nežijícího architekta jako rukojmí.

17.02.2024

zdroj: https://most.regionalni.media/2024/primator-nepriznava-vse-kdyz-tvrdi-ze-si-autor-repre-architektonickou-soutez-nepral-bere-si-jiz-nezijiciho-architekta-jako-rukojmi/   

Dlouho očekávaná rekonstrukce kulturního domu Repre má začít již v tomto roce. Město již vybralo zhotovitele stavby a s blížícím se zahájením stavebních prací roste kritika samotného projektu a sílí hlasy volající po architektonické soutěži. Město nadále kritiku od architektů i laické veřejnosti odmítá.
Cílem soutěže je nalezení nejvhodnějšího využití budovy a zároveň zachování architektonické hodnoty. Vedení města tento postup zamítá s odvoláním na tehdy žijícího architekta Repre Mojmíra Böhma, který dle jejich slov soutěž odmítl.
Tento argument zopakoval primátor Marek Hrvol v odpovědi na otevřený dopis, který již podepsali tisíce mostečanů . A uvedl, že rekonstrukce budovy Repre byla s tehdy žijícím hlavním architektem Mojmírem Böhmem projednávána již v roce 2017. Údajně byla v rámci jednání diskutována i možnost vyhlášení architektonické soutěže s tím, že ji prý "autor architektonického řešení důrazně odmítl."
Toto ovšem popřel architekt Ondřej Beneš, který v roce 2017 intenzivně jednal s panem Böhmem i vedením města o podobě plánované rekonstrukce Repre.
"Nikdy ze strany pana architekta Böhma nepadlo, že by zakazoval soutěž, jak trvdí pan primátor." uvedl Beneš na svém Facebooku.

Také jsme rozhodnuti vývoj situace kolem KD Repre sledovat i nadále. Věříme, že se "probudí" i část mostecké veřejnosti... Nejde totiž jen u tuto konkrétní stavbu, nýbrž o fungování politické kultury, samosprávy a mechanismů rozhodování na komunální úrovni. Politika totiž není  špinavost, jen lidé, kteří v ní  působí, si pravidla o fungování demokracie přepisují často ve svůj prospěch.

/hs/