Prezidentské povídání, díl XXVIII. (že by jeden z posledních?)

20.10.2019

Co prý se stane, klade si kdosi na portálu EuroZprávy.cz otázku, když M. Zeman nedokončí prezidentský mandát? Co by se stalo, kdyby se hlava státu rozhodla rezignovat?

Škoda, že jsem nepokračoval ve volném seriálu Prezidentské povídání, článků a zamyšlení o konání, chování a jednání prezidenta M. Zemana (bylo jich celkem 27, resp. XXVII, neb jsem je značil římskými číslicemi, ale jsou všechny k dohledání v archivu na těchto webových stránkách www.balin.cz ). Jinak by totiž nikoho takové pseudootázky nenapadaly. Kdyby se tak snad stalo, bylo by to o veliké dávce odpovědnosti k ČR a jejím občanům. A takovou odpovědností M. Zeman nevládne a nikdy nevládl. Musel vědět a věděl, již před poslední přímou volbou hlavy státu, jak na tom nedobře zdravotně je. Bylo to nakonec i zřejmě nejhlavnějším důvodem jeho "zajímavě" dramaturgicky nastavené volební kampaně. V podstatě ji nedělal. Těch doslova pár aktivit, zejména na jemu stranící, fandící a neobjektivní TV Barrandov "kočírované" zadluženým podnikatelem, rádoby novinářem, moderátorem, filantropem (to nejméně), a kdo ví čím ještě, na co si hraje, to však vše zachraňovalo cílením na tu nejmanipulovatelnější část českých voličů. Na "zahleděnce" do minulosti a odsuzujících příkoří, kterého se jim údajně od "listopadové sametové" dostalo, těch z řad nejen KSČM. A to stačilo. Sice těsně, ale stačilo. Že se zde nestyděli používat lži, tzv. podpásovky a další unfair zákroky, dnes ví, i tehdy viděl, každý soudný člověk. Dokonce i ve dvou diskusních pořadech na veřejnoprávní ČT. Již tam konečně byl k vidění nedobrý Zemanův zdravotní stav.

Ano, tehdy se mohla projevit odpovědnost M. Zemana. Jenže tlak jeho okolí, oněch "natěšenci" na zisk zákulisního podílu na moci, na různých prebendách, výhodách všeho druhu, byl enormní. Ale i odolnost páně Zemanova vůči pochlebníkům, svým vlastním fobiím a morálním indispozicím absentovala. Konečně jako jeho celý politický polistopadový vývoj. Prototyp polistopadového papaláše jako když vyšije. Vždyť jeho cesta politikou, a žel i životem je doslova roubená i soudními výroky, které nerespektuje, abnormálním syndromem lhaní a nešťastným výběrem svých spolupracovníků (to ale z jeho pohledu je dobré, on potřebuje pochlebovače, roztleskávače a přitakávající jeho často více než absurdním nápadům a krokům jejich realizace).

A odtud bychom snad měli čekat nějakou odpovědnost a odstoupení z funkce hlavy státu z vlastní vůle? Přesto je dobré, že portál EuroZprávy.cz přinesl stručný a přesný postup dle Ústavy, co by, kdyby.... Ovšem pochlapit by se museli ti, kteří dle Ústavy mají možnost ukončit "hradní vládu zvůle a ostudy pro ČR" a dodat Ústavnímu soudu potřebné rozhodnutí a návrh na ukončení tohoto "Zemanovského řádění, neúcty k zákonům a Ústavě samotné".

Bylo toho dost, zastavte to! Nemocný M. Zeman to neudělá. Bylo by to zřejmě největší polistopadové překvapení, ze kterého by mohl být nějakému věřícímu uznán papežem výkon zázraku. 

V. Balín