Právo na názory ano, přesto bychom neměli být lhostejní k jejich charakteru

01.05.2019

Probíhající akce   https://www.seznamzpravy.cz/clanek/oslavy-prvniho-maje-zahajili-v-praze-komuniste-radikalni-pravice-miri-do-brna-71352?dop-ab-variant=3&seq-no=1&source=hp , k nimž patří např. ty z Brna, otevřeně ukazují na nebezpečí a rizika, která plynou z absence hodnot, sebereflexe a bezuzdného nadbíhání tendencím upřednostňujícím jednoduché recepty na neduhy současné společnosti. To vše pak proplývá do vyšších pater politiky, kde se toleruje - zatím verbálně - zlehčování historie, osočování menšin a dalších sociálních skupin, účelově se "ohýbají" příčiny minulých tragédií. Velmi zajímavým způsobem se také část politiků vztahuje k zákonnosti a jejímu dodržování. Přitom někteří dokonce s nositeli tohoto "odlehčeného výkladu zákonů" otevřeně spolupracují na vládní úrovni a vydávají to za prosazování volebních programů. 

"Konzumující společnost" postupně ztrácí povědomí o tom, že vedle "materiálního blahobytu" musí jít ruku v ruce také kvalita výchovy a vzdělanosti populace. Jedině tak se totiž může společnost stát odolnější vůči manipulacím různého druhu a vnímání sebe sama jako pouhého nástroje v rukou "mocí nemocných".

Jsme před volbami do Evropského parlamentu. I když tyto volby zřejmě "neutrpí" příliš velkou účast voličů, neměli bychom jako občané země, která byla a je jednak součástí Evropy a je také členskou zemí EU, dovolit získat větší rozhodovací podíl těch zástupců politických subjektů, kteří svými postoji de facto umožňují růst podobných extrémních a destruujících nálad a aktivit, přičemž sami se jich sice přímo neúčastní, ale parazitují na vyvolávané atmosféře. Evropa není - pravda - EU! Evropa však bude fungovat, budou-li fungovat její struktury. Zafunguje-li pouze destrukce, je velmi pravděpodobné, a historicky ozkoušené, co nám nakonec zůstane. Odpovědnost je na všech občanech Evropy.

H. Svobodová