Podnikatel s výrazně „pokleslým způsobem chování a jednání“ je vlastně průkopníkem

30.07.2021

Ústecký kraj bývá označován za jakousi "sociální laboratoř", která již dávno překonala tu, spojenou s těžbou uhlí a věčně odsouvanými limity těžby. Zasvěcení vědí, ti méně tuší a ostatním tedy v souvislostech.

Podnikatel Zelenka z Mostu, jehož lze v jistém smyslu považovat za jakéhosi předchůdce oligarchy Babiše na Ústecku, se stal díky výroku mosteckého soudu "Průkopníkem nových forem chování" (zdroj: https://www.idnes.cz/usti/zpravy/most-soud-zelenka-pestova-pomluva-zprosteni-prukopnik-politik.A210729_112014_usti-zpravy_grr ).

Myslím, že tento pán nedělal a nedělá až tak moc jiného, co by premiér Babiš nedokázal v celostním měřítku a s čím by nakonec nemohl vyhrát volby v mentalitě zatíženém Ústeckém kraji.

Přesto mi to nedá, tak nějak se nevčíst do textu souvisejícím s rozhodnutím soudu v Mostě, v němž se soudkyně Neterdová snaží hodnotit mosteckou politickou scénu, aby nakonec Zelenku označila za "průkopníka nových forem chování" (kdopak stál nápovědou?!). A i když hovoří o "politické nekultuře" spojené s tímto chováním a jednáním ztělesněném v osobě podnikatele Zelenky, rozhodne, že "jednání obžalovaného, jakkoli bylo promyšlené a amorální, nedosahuje takové intenzity, aby mohlo být posouzeno jako trestný čin. Soud proto obžalovaného obžaloby zprostil..." Soud tedy posuzuje a rozhoduje o intenzitě, a soudkyně na sebe bere díl "intenzity" rozhodnout, že není taková. Hm...

Nemusíme souhlasit, může se nelíbit, ale ukazuje to minimálně na některé konotace takového rozhodování. Soud, resp. ani soudce, který rozhoduje, nestojí mimo veřejnou sféru, v níž se z podnikatele s "podivnými praktikami" nakonec stane podnikatel průkopník. Nezlobte se, ten slovník je skutečně tak nějak "mostecký až havířský", jen mi evokuje potenciální pozadí svého původu, ve světle sněmovní, lídrovské kandidatury páně Babišovy a v souvislostech oněch "normalizovaných osob s podnikatelským zázemím právě na Mostecku, co jednoho dne praští do stolu a hodí do voleb cca 30 miliónů korun".

Jenomže politicko-mentální konotace soud nezkoumá, on se prostě raději spolehne na "průkopníka Jánošíka, pardon Zelenku", aby pole předvolební nebylo příliš rozoráno a moc oligarchie bídu vezdejší nakonec zachraňovala.

A snad noticku na závěr: stávající levice (nejen mostecká zainteresovaná v jánošíkovském stylu) byla a je velmi krátkozraká, anebo si taky chce užít nějakého toho bydla, pokud si myslela, že když vstoupí s pány na led, ukáže svou odvahu, s níž vykutá z oligarchů "sociálně citlivé donátory". Ano, možná tím skutečně některé meze prolomila, svému ideovému významu však přitom sklouznutí nalomila páteř, kterou ani signály mosteckého soudu a příp. Babišovo vítězství Ústecký kraj neuzdraví.

H. Svobodová