H. Svobodová: Odmítněme násilí na člověku, dokud to jde

15.10.2022

Historie zná, i my bychom mohli, dokonce měli, chceme-li plnit své sociální role nejenom na úrovni vegetativní, do školy přitom chodila většina z nás. Zda se co a jak učila, je již otázkou, ale rozpoznat násilí jsme jistě schopni. Víme totiž, co se nám líbí nebo nelíbí od narození. Odporujeme vědomě či nevědomě podnětům, které nám způsobují nepohodlí, újmu a opakovaně nás vystavují nepříjemným pocitům. Pokud se někteří rozhodnou postavit se na stranu aktérů těchto podnětů a otevřeně realizují koncept násilí ... https://denikreferendum.cz/clanek/34518-slovensko-v-soku-ze-strelby-u-gay-baru-pachatelteenager-se-hrde-priznal, pak je třeba začít konat a bránit se tomu. 

Braňme se násilí, které někteří používají uvědoměle, ba dokonce jako koncept změny, se záměrem nastolit takový systém pro ty, které si vygenerují jako "příčinu" svojí vlastní nespokojenosti. 

Účastníci středeční konverzace s pachatelem na internetu záhy odhalili jeho identitu, i když na sítích vystupoval pod přezdívkami - vůbec totiž neskrýval svůj obličej. Šlo o syna bratislavského podnikatele, jenž v minulosti kandidoval za stranu Vlasť kontroverzního exsoudce a exministra spravedlnosti Štefana Harabina. Ten konspirační teorie sám dlouhodobě šíří.

zdroj: https://denikreferendum.cz/clanek/34518-slovensko-v-soku-ze-strelby-u-gay-baru-pachatelteenager-se-hrde-priznal

https://denikreferendum.cz/clanek/29263-strasidlo-harabin , kde otec výše uvedeného vraha byl dokonce vládním představitelem v levicové vládě bývalého premiéra R. Fica. Onoho Fica, kterého třeba současný a naštěstí končící prezident Zeman považuje za svého kámoše ... https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-zeman-podporil-fica-jsi-jedinou-osobnosti-levice-ve-stredni-evrope-341454

Že levice, ta, která si ani po r. 1989 nepřestala hrát na "jedinou nositelku dějinné pravdy", má problém, není žádným tajemstvím. Její části fakticky napomáhají extrémismu, ba dokonce "fašizaci" - v některých imaginacích slovanského střihu (a Marx byl možná o Slovanstvu blíž pravdě, než se jeho pohrobkům zdálo a chtělo se rozumět!), je fakt.

Čekat tedy od těchto částí levice z řad rozpadající se KSČM a rozklížené ČSSD, že se vzedmou a začnou především se sebou konečně něco dělat, bylo by velmi naivní. Přesto si dovolím apelovat na ty části ne lhostejné společnosti, sociálně a lidsky-kulturně uvažující jednotlivce, zvažme společný postup za překonání milníku, jehož následování může přinést tragédie pro lidskou společnost jako celek. A hlavně si nenamlouvejme, že je čas a že poklesem cen energií to skončí. Nikoliv. Své běsy totiž realizují nejen ti nejbohatší, ale i ti, co žijí ze dne na den a stávají se jen loutkami v rukou mocí a vlastní psychikou zatížených manipulátorů.