Z duše pozorovatele, aneb o čem vypověděla Hora

22.12.2019

píše Tomáš Balín, toho času 12-letý žák mosteckého gymnázia. Teprve se, pravda, učí, ale už hodně viděl, prožil, a osobně si myslím, že pochopil. Filozof by řekl: dobře mu tak. Člověk-skeptik žijící v regionu Most: to nic není, proti tomu, co budeš muset přežít... Ale je konec roku a další je "na startu", dejme (tomu) mu čas...

Hora

Tom Balín

Nadpis této slohové práce k tomuto obrázku možná moc nesedí. Objekt na fotce představuje spíše větší kopec. Foto vzniklo již před nějakým časem, ale stále mám pocit, jakoby to bylo včera.

Byl krásný slunečný den, slunce svítilo jako v srpnu. Obloha byla téměř bez mraků, jako kdyby je někdo rozfoukal z povrchu zemského. Mluvím o obloze, protože z fotky nejvíce vyniká. Výrazný - hned po obloze - je krásně podzimně vybarvený strom vlevo dole. Tedy skoro dole.

Kam oko dohlédne, je vidět samá bříza, jedna vedle druhé. Oblast, kde je fotografie pořízena, roste spousta malých bříz. Jedná se o oblast rozsáhlých dolů. Konkrétně je pořízena těsně za skoro stabilní značkou značící okres Chomutov. Proč skoro stabilní? Místo je často uzavřeno z důvodů častých dopravních nehod. Jednu jsem kdysi viděl. Na ten den nerad vzpomínám. Byl to den, kdy jsem měl pocit, že se ze světa vytratilo štěstí. Proto raději dál od nehod.

Mluvil jsem o břízách. Ano, ty jsou na obrázku lehce v pozadí, skoro po celé délce fotografie. Jsou vysoké jako dřevěné kůlny z Baumaxu, nebo i vyšší. Celý kopec obepíná zjevně smíšený les. Rád bych se do něj někdy podíval. Jistě tu v období malých rozsetých kloboučků najdeme po lese plný košík.

Hodně, ale hodně času zpět (či na samý začátek) můžeme spatřit televizní vysílač, který s příchodem jara ztratí televizní signál DVB-T. Je tak malý, že po zvětšení bychom možná nedosáhli ani velikost klíčové dírky. Samozřejmě v bezprostřední blízkosti je zase určitě vysoký. Ať žije perspektiva!

Fotce dodává trochu té barvy taky zelená tráva. Vypadá to, jakoby se stala útočištěm divokých prasat. Je celá rozrytá. Ale možná to jen tak vypadá.

Na vcelku nejisté podmínky se fotka docela povedla. Seděl jsem totiž v autě. A jel směr Chomutov docela velkou rychlostí. Ovšem výpočet rychlosti tělesa pohybující se po uvedené dráze Vám bohužel nedodám. Asi nejen proto se pasuji na ,,fotografa zelenáče". Zatím.

Tot´ vše o tom, co vypověděla moje fotka.