Na téma demokracie...

21.08.2020

Ten posun tedy nemusí být, že lidé začnou volit nějaké extremisty, ale že v rámci stávajících mantinelů si demokracii omezíme nevratně sami v rámci platných pravidel?

Otázkou je, jestli šlo o platná pravidla. Ale v zásadě to tak je. Když se podíváte na analýzy demokracie, co to vlastně je a co ji ohrožuje, máte dvě možnosti.

Jde například o dlouhodobé utužování. Představte si to jako náhrdelník, na který navlékáte různě velké korálky. Ty větší z nich mohou být jednorázové silné události, jako třeba polské soudy nebo změny ve veřejnoprávních médiích, pokud se o nich nediskutuje. To proměňuje fungování společnosti.

My v České republice máme tendenci demokracii zužovat na procesy - tedy jen na volby. Přitom i v autoritářských režimech nějaké volby proběhnou. Demokracie ale nemůže být jen o volbách. Nebavíme se ale o tom, co jiného to může být. /zdroj: https://denikn.cz/420317/zabyvame-se-trenkami-a-diplomkami-o-kralicich-opravdove-hrozby-neresime-rika-sociolog-buchtik/?utm_source=newsletter_weekly&utm_medium=email&utm_campaign=sefredaktor-vybira-2020-08-21&utm_content=24827 /