Manipulace Romů proti Ukrajincům slouží zájmům extrémních sil v ČR

19.07.2023

V žádném nevyřeší složitosti spojené se životy Romů a poškodí velmi křehké vztahy občanů vůči Ukrajincům žijícím na našem území. 

S ohledem na informace, které přinesla média ... https://www.novinky.cz/clanek/krimi-slava-putinovi-romove-se-v-krupce-utrhli-z-retezu-policie-tomu-zamerne-nechava-volny-prubeh-40438184#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=3&utm_campaign=abtest228_personal_layout_3_varC&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz ,

a dále např. https://romea.cz/cz/domaci/zive-v-krupce-shromazdily-stovky-romu-volaji-po-vetsi-bezpecnosti-prisli-pred-policejni-stanici

Už snad ani neudiví, že právě Krupka se stává nechtěným "centrem" těchto událostí. Toto místo je smutně proslulé tím, že zde dochází k velmi zásadním přehmatům např. v době voleb, kdy jsou hlasy Romů získávány nikoliv kvůli volebním programu, ale penězi, lidé jsou zastrašováni a zástupci ze všech částí politického spektra tu zneužívají velmi křehkou rovnováhu nálad mezi občany Krupky.

zdroj: https://www.novinky.cz/
zdroj: https://www.novinky.cz/

V současné době, kdy se nálada ve společnosti horší z mnoha důvodů a je velmi aktivně zneužívána zástupci extrémní pravice a tzv. levice, je proto na místě co nejúčinněji postihnout především zdroje, které působí na část občanů Krupky s cílem nikoliv hledat řešení, ale situaci dále eskalovat. 

Za pozornost v této souvislosti stojí tato část textu: 

"Na sídlišti se dnes odpoledne sešli místní Romové a přijelo i několik účastníků jiných demonstrací, které se konaly v posledních týdnech v České republice."

https://romea.cz/cz/domaci/zive-v-krupce-shromazdily-stovky-romu-volaji-po-vetsi-bezpecnosti-prisli-pred-policejni-stanici 

Právě z těchto vyjádření lze vypozorovat a navozují se úvahy o zneužití romských občanů s ohledem na situaci, kterou se zabývá Policie ČR, napětí eskalovat a učinit z Ukrajinců viníky ad hoc. Volá se dokonce k otevřeným střetům a naprosto zcestně provolávají Romové "Slávu Putinovi", který přitom stojí na čele válečného agresora, tedy Ruska.

OMMO v této souvislosti apeluje na zástupce represivních složek, aby se co nejrychleji zasadili o vyšetření příčin a souvislostí daných událostí. A také, aby představitelé romské elity na území ČR co nejrázněji odsoudili vystupování části Romů a přispěli svou autoritou k uklidnění situace v Krupce. Ta se totiž může stát zdrojem následování také v dalších místech. Jde totiž mj. o to, že Ústecký kraj obecně velmi často slouží k rozpoutávání podobných nálad extrémně pravicovou části společnosti, čemuž dnes z ryze politicky účelových důvodů nebrání ani levice. Jak víme, v těchto končinách levice např. s DSSS dokonce spolupracovala.

Přesně tyto nálady a střety mohou být tou pověstnou jiskrou, z níž se staneme zemí, která bude nebezpečná nejen pro cizince, ale pro další zástupce menšin žijících na území ČR. 

H. Svobodová