K právě probíhajícím šarádám na postu ministrů. A že se hraje o víc...

18.04.2019

Politika, v řeči každodenní - ta vyšší -se v posledních týdnech dynamizuje. Souvisí to především s trojí výměnou na postech ministrů. Pravda, pan odcházející ministr Ťok a paní odcházející ministryně Nováková si ještě zaletí s panem prezidentem do Číny, vědí však, že v takovém složení to mají tzv. naposledy. 

Verdikt dnešní o "nedobrovolném", a do veřejného prostoru samotným dotčeným dalším odcházejícím ministrem z postu spravedlnosti panem Kněžínkem nekomentovaný, vyzval, a ještě vyzve, výrazné znepokojení. Dovolím si dodat, že by nemělo zůstat jen u těch "kabinetních" vyjádření, ale také veřejnost by neměla setrvávat lhostejnou. Pravda, dalšího "Juliana Assagne" to u nás zřejmě nezrodí, ale v podmínkách těchto končin to může velmi zásadně zatřást smyslem toho, jak moc jsme ještě dál ochotni zaměňovat tolik kritizovanou "demokracii" s "mafiánskými" praktikami jednotlivců a skupin politiků a podnikatelů napojených na zdroje, pro něž žádný dosud známý typ demokracie není dostatečným důvodem ke zlepšování, a soudruzi z KSČ-M žádný "lepší" typ světu dosud nedali a raději se svezou s oligarchou (oligarchy), který jim pro tentokrát jízdné prominul... To tu již ale  v minulosti bylo, že... A seriálový Babylon Berlín je jen hodně velkou uměleckou nadsázkou. 

A tak zatímco jedni vyzývají k protestům za záchranu Assagne, a se znalostí ekonomických a politologických pouček jim jakoby zcela chybí byť jen triviální povědomí o psychologii zúčastněných postav v celé té stávající šarádě o tom, že proti destrukci hodnot, práva, norem i lidských kvalit, s nimiž si současný premiéra jeho ekipa vůbec hlavu nedělají, žádné jejich úsilí na její "odstrojení" nenajdeš. Anebo skutečně věří v odkaz času minulých a jejich nositelů současných, kteří si "kúpí všetkých a těm některým upustí aspoň nějaký ten chlup na oltář ideovosti"? Howgh… A že je to dřina, ví např. i pan Filip od KSČM, co "sociálno čerpal" od trestně stíhaného podnikatele Horáčka, zatímco se mu členská základna rozložila pod nohama (z technických důvodů nemohu napsat "pod rukama").

Ti druzí se naopak rozhodli svézt s onou ekipou aspoň na stupátku, odrážejíce se jednou nohou. Občasné škobrtnutí se pak nechává "světit" třeba výkonným výborem, který odmávne vše, protože přeci se to stále děje v zájmu "pracujícího lidu".

Snad že "právo přeje bdělým", má dojít k výměně na postu ministra spravedlnosti. Pána střídá dáma. Za Kněžínka Benešová. To tu už bylo, a v případě dámy v letech (nic proti věku) vyvstává řada úvah o důvodech, proč tomu tak je, a že nikoliv dobrovolně ze strany pana Kněžínka. Tím nejvíce debatovaným je, jak moc to má být právě role nové ministryně v premiérově dotační cause.

Myslím, že již nyní je více než jasné, že ten, kdo se nejvíce naučil v polistopadové absenci práva a dodržování hodnotových pravidel byla a je právě "současná vládní nomenklatura". Nemělo by ani udivit, že jim v tom "radí" právě někteří od KSČ-M. 

Pořád však zbývá odpovědět na otázku: kampak tím kormidlem dějin holky a kluci vlastně otáčejí?

HS