Íránský útok na Izrael je třeba odsoudit

14.04.2024
zdroj: internet
zdroj: internet

Situace na Blízkém východě eskaluje. Noční raketový a dronový úrok na Izrael ze strany Íránu je dalším pokračováním agresívních a teroristických aktivit v této části světa, dlouho zmítané územními, politickými i vojenskými spory.

Vojenská síla Íránu je dlouhodobě vázána na jeho jaderný program, který je jakousi "vyděračskou zbraní", kterou využívá především Rusko, stejně jako íránskou podporu různým teroristickým aktivitám napříč regionem. Mj. Írán je zemí ignorující lidská práva, např. práva žen https://www.voxpot.cz/i-rok-po-smrti-mahsy-amini-zeny-v-iranu-vzdoruji-patriarchatu-zivot-se-jim-ale-nezlepsuje-rika-odbornice/ . 

Svět se velmi blízko ocitl možnostem vzniku světového konfliktu, což by s ohledem na další vývoj představovalo vážnou hrozbu nejen pro tento region. Více než na paralyzovanou RB OSN, kde Rusko straní právě Íránu, je třeba apelovat na hlavní aktéry konfliktu a další zainteresované země regionu, aby přistoupily k obnovení diplomacie. Rizika pro svět jsou opravdu velmi vážná.

/hs/