H. Svobodová: Na názor a jeho projev mají právo i děti

07.08.2019

Když před lety jistý, již zesnulý pán od KSČ Štěpán pronesl do éteru známá slova o tom, že 

"V žádné zemi, ani v rozvojové, ani socialistické a kapitalistické, neexistuje to, aby patnáctileté děti určovaly, kdy má odejít prezident nebo kdy má přijít a kdo jím má být," 

zdroj: https://www.idnes.cz/praha/zpravy/miroslav-stepan-ksc-komunismus-praha-soud.A190704_134224_praha-zpravy_knn 

nešly už změny listopadové společnosti v r. 1989 nejen u nás zastavit. Dnes, s odstupem doby jakoby se pánové a dámy od KSČM nepoučili z reakcí a vývoje na slova svého předchůdce a s blížícím se 30. výročím přidávají v podobné "přihlouposti" na plyn. Vznikají pak nikoliv nepodobné reakce, jako např. tato z úst poslance J. Dolejše, že "Opakovaně se v této emotivně vedené kampani odkazuje na různé studie, které prorokují konec civilizace za 15, 20 nebo 30 let. A pak do toho iracionálního strašení koncem světa jsou vtahovány za potlesku různých institucí děti. Ty jsou skutečně naší budoucností, ale ne pokud obětují rozum. Studenti by se měli vrátit k vědě a vzdělání a nepropadat sektářským přístupům. Věda prostě není propaganda a primitivní zjednodušování komplexnosti problému udržitelného rozvoje nepomůže"... (zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Poslanec-Dolejs-svedskou-Gretu-nepotesi-Planeta-potrebuje-kompetentni-vedce-a-vzdelane-obcany-ne-hystericky-kult-ekologie-590271 ). Ač lze jistě s panem poslance na téma vědy souhlasit, zároveň víme, že ani propagandy nezůstane věda ušetřena. Často je součástí právě politiky, resp. její ideologizované podoby samotná věda. Píše se o tom u K. Poppera nebo Karla Mannheima. Pan poslanec jako zástupce KSČM, která se ráda považuje za zástupce levice, měla a má s nálepkováním druhých, kteří jim z nějakých důvodů tzv. nesedí nebo prostě mají přesah tam, kde KSČM v žádném případě nedosáhne a vliv má téměř nulový. Jde o struktury mladých, znalostně, dovednostně a zájmově se profilujících lidí. Ano, tito lidé - jako my ostatní - mají svá očekávání, jsou netrpěliví, možná zcela nedomýšlejí právě ony okolnosti politické a ideologické, v nichž tak či tak mohou uvíznout. Myslím, že takto bychom si každý měli umět sáhnout do vlastního s-vědomí (a nebát se ustrnout ve stínu doprovázejícího nevědomí, stejně jako věčně zrazujícího podvědomí). Pokud tedy začneme zase škatulkovat "ty děti", co se namísto demonstrací a znepokojování těch "usedlých a vysezených politických pozadí" neučí ve školních lavicích a trpělivě nevyčkávají, až jim k akci dají pokyn ti "starší, usedlejší, a nedej bóže, moudřejší z nás", pak to spíš o trapnosti a smutku něco vypovídá o nás dospělých. A prosím, neohánějme se odbornostmi. Vždyť na to už měla čas i ta polistopadová generace. A zatímco klimatická změna pokročila, ta generace ráčila zestárnout, možná usedla do poslaneckých lavic a …. No, a nic. Dokáže se akorát rozzlobit, když jí to o "děti" v tváří tvář "vysedávaných problémů" připomenou. 

Nejen z tohoto důvodu si myslím, že nakonec jsme se jako polistopadová generace tak nějak docela přiblížili těm, které jsme před 30 lety tolik kritizovali a žádali jejich konec. A hlavně - copak jsme tak převratného těm "dětem" odkázali. Koblihy s příchutí časů minulých se vším všudy? Anebo odpovědi typu: nechte to na odborníky? Váš čas teprve přijde? Ale no tak? Kdypak je ten správný čas? Zástupci KSČM podobnými vyjádřeními ukazují, že jakoby "bylo a vlastně nebylo, a příliš se toho v nich, pro ně a s nimi nezměnilo". Ale možná ten "zelený odkaz" tahle strana chystá jako překvapení. Kdo ví?!