H. Svobodová: Co říká „diagnóza“

28.03.2024

Pár poznámek k něčemu, co se ví a když se to ví, aby se na to nezapomnělo, proto je to třeba připomenout.

Paní doktorka sděluje: "Na mosteckém zastupitelstvu bylo nyní asi hlavním tématem Repre. Proběhly kolem toho mnohé dohady, jedna firma se proti výběrovému řízení odvolávala, ale nakonec je to už domluvené a rekonstrukce zřejmě proběhne v původní vizi. S tím asi už nepohneme, přestože můj názor byl původně jiný. Ve městě je dál hlavním problémem velký počet nepřizpůsobivých jedinců, kteří se sem stále stěhují a budou se sem pravděpodobně stěhovat i dál. Tato situace není dobrá a hledá se cesta, jak ji vyřešit, aby situace byla stravitelná pro většinu obyvatel města – v určitých lokalitách je doopravdy tristní. Asi se to bude neustále omílat, ale pokud nám nepomůže stát, tak v Mostě sotva budeme schopní něco zásadně změnit."

Je na místě se ptát, jaký vlastně byl ten "původně jiný názor", když v r. 2010 evidentně hlasovala coby "bojovnice proti korupci" pro "předem zmanažerovanou zakázku" cílící údajně právě na KD Repre, s níž se spojovalo jméno Omara Koleilata? Anebo byla její i tehdy pozice jen pouhou rádoby protikorupční zástěrkou, naplno vytěžovanou její tehdy příchylností ke Sdružení Mostečané Mostu? Prostě byla to její šance, kterou neodmítla.

A co se týká nepřizpůsobivých jedinců-zkusme si nejdříve seriózně odpovědět např. na otázku, jak chce paní doktorka zabránit podnikatelským aktivitám skupin či jednotlivců, kteří prostě s pronájmy bytů typu těch mosteckých sídlištních podnikají, jak jim to zákon nezakazuje? A Most je tak permanentním místem přísunu lidí sociálně slabých, těch s pochybnou minulostí i aktivitami často kriminálními, mj. i proto, že životní úroveň v Mostě a okolí je relativně příznivá právě jim… Seriál se píše od devadesátých let minulého století a jeho režie zatím stále má dost pokračovatelů.

A paní doktorka pokračuje: "Mně vždycky říkali, že courám z jedné strany do druhé. Ale ono je to velmi těžké, když chcete věci měnit – na začátku vám vždy řeknou, že budete mít volnou ruku, že budete moci říkat věci, které jsou podstatné, že budete moci pomáhat lidem. Za strany a hnutí jsem vždy kandidovala jako nezávislá. A navíc vždycky chtěli oni mě, já za nimi nechodila."

Ano, co se týká stran, paní doktorka neblafuje, má jich za sebou celých osm. Nyní je v jedné z nich předsedkyní - Spojení Demokraté – Sdružení nezávislých (SD-SN). Jistě může jít o spekulaci, ale spíše o takovou reflexi situace, kdy jí politické hnutí OMMO a právě JUDr. Jeníčková: "Jeníčková nechala odvolat i celou kandidátku Severočechů pro krajské volby." (https://www.novinky.cz/clanek/domaci-dernerova-zustava-ve-hre-o-senat-mostecky-magistrat-zamitl-pozadavek-na-jeji-odvolani-40010141  ) pokazily kandidaturu do senátu. Šlo o období r. 2016, kdy v subjektu Severočeši.cz panovaly rozpory a paní doktorka se zkrátka ocitla – zřejmě ne dobrovolně - ve víru vášní těchto sporů. Odtud také pocházejí ony nynější antipatie ve vztahu k JUDr. Jeníčkové. Ještě ale např. v r. 2009 obě sdílely stejnou palubu … https://mostecky.denik.cz/zpravy_region/lekarka-dernerova-nejvetsi-kritik-krajske-zdravotn.html  a pojil je stejný politický subjekt.

Obrázek - V dobách největší slávy… Ing. Zelenka, JUDr. Jeníčková a MUDr. Dernerová, zdroj: https://www.krajskelisty.cz/ustecky-kraj/okres-most/6766-vitez-voleb-v-moste-pujde-na-vyslech-jsou-za-tim-ti-neuspesni.htm 

Snad nejhutnější je pasáž, že "Když jsme s SNK skončili, objevil se tu Jiří Zelenka, kterého jsem vnímala jako člověka, který chce politiku také změnit, včetně toho, aby byla výběrová řízení prováděna tak, jak mají a podobně. Ten projekt se mi líbil a kandidovala jsem za něj."

Nechce se věřit na "nevědomost paní doktorky v případě praxe pana podnikatele Zelenky, tedy té praxe, která by bojovala proti korupci" a je více než úsměvná. A je třeba poznamenat, že člověk může zauvažovat o tom, že "nemoc z moci se nevyhýbá ani lékařům". Prostě hra na Boha ovlivňujícího dění kolem sebe je více než lákavá!

Snad nejslabším místem úvah paní doktorky je toto: "V Mostě byla ODS a ČSSD dlouhodobě propojené, proto se mi nový projekt zamlouval. Nicméně když jsem pak více poznala pozadí Sdružení Mostečanů Mostu, tak jsem se nakonec dostala do postavení proti nim a Krušnohoru. Pak jsem byla v ProMostu, kde se mi nelíbily jiné určité věci – proto jsme nakonec s doktorem Woznicou odešli i z toho ProMostu, mimo jiné i proto, že ProMost začal opět více spolupracovat s doktorkou Jeníčkovou, která stála za panem Rybou. To je řada okolností, kvůli kterým jsem vždy musela jako nezávislá z těchto subjektů odejít, protože jsem se nechtěla dostat do kolizní situace."

Paní doktorka poněkud opomněla fakt, že se zmíněným doktorem Woznicou šli kandidovat v r. 2022 posléze právě za ODS … https://volby.cz/pls/kv2022/kv111111?xjazyk=CZ&xid=0&xdz=3&xnumnuts=4205&xobec=567027&xstrana=389&xstat=0&xvyber=0 

Co se týká snah o prodej KD Repre v r. 2010, za nějž paní doktorka také hlasovala, a přitom má krátkou paměť, když tvrdí: "To už je hrozně dávno. Nepamatuji se, jaké byly tehdy okolnosti. Možná se tam objevil nějaký další argument, na základě kterého mi řekli, že když nebudu hlasovat tímto způsobem, tak to bude větší problém, než když se to takto prodá. Vím, že ex post se člověk dozvěděl, že za tím byly určité problémy, které se týkaly pana Koleilata, ale tyto informace vyvstanou až posléze. Je řada věcí, které jednoduše nemůžete vědět dopředu. Ale opravdu si nepamatuju události 14 let zpátky. Definitivně jsem ale nehlasovala se svědomím, ať se Repre prodá a dělají si s tím, co chtějí. Určitě k tomu rozhodnutí existovaly ještě dodatky – tehdy kolem toho chodila paní doktorka Jeníčková s panem Omarem Koleilatem a asi bylo řečeno něco v tom smyslu, že se tak Repre bude rekonstruovat lépe."

Není žádným tajemstvím, že ony problémy šly ruku v ruce i se zájmy jistého "manažera" mostecké politické scény (napříč) od let devadesátých a období po r. 2000, přebývajícího dnes také na Praze 3. Dodnes na "dosazený zázrak" za KSČM v podobě náměstka pro školství, kulturu, sociální věci a zdravotnictví s úžasem vzpomínají… I ten na zmíněném postu byl součástí tehdejšího zájmového manažérování. Nakonec školství přežilo a kultura zůstala beze výraznějších změn. Naštěstí? Kdoví co horšího se mohlo ještě přihodit…

Tajemstvím není ani to, že manažerské zájmy mj. zhatilo i úsilí bývalého předsedy OMMO Leoše Vaňka, který svým pohybem některými mosteckými úřadovnami zdvihal některé zainteresované ze židlí. Ale čas plyne a KD Repre přežilo dalších více než deset let… Co se má stát a děje, sledujeme a zatím bez překvapení, jak čas sice plyne, ale praktiky se nemění.

Paní doktorka ve své politické pouti i nadále pokračuje. Dnes kandiduje její subjekt za STAČILO! do Evropského parlamentu, protože paní předsedkyně KSČM (hlavní "manažer" STAČILO!) Kateřina Konečná chce zpět do europoslaneckých lavic.

Paní doktorka říká, že "Léta se znám s doktorem Ondřejem Dostálem, právníkem, který se zabývá zdravotním právem. Když za mnou přišel, že chce kandidovat do eurovoleb a nemá za koho, souhlasila jsem s tím, aby kandidoval za náš subjekt a řekla jsem mu, ať si vybere další do koalice, že mu do toho nebudu mluvit. Vybral si KSČM, tedy paní Kateřinu Konečnou, se kterou komunikoval. Já jsem řekla: "OK, nebudu ti do toho mluvit, kandiduj. Slíbila jsem ti to tak. Toto společenství je dohodnuto jen pro evropské volby. Zároveň musím říct, že názory Kateřiny Konečné, které se týkají Evropské unie, mi nejsou vzdálené, přestože nejsem levičák. Udělala jsem to, protože mě o to poprosil Ondřej Dostál."

Tedy paní doktorka se středopravou orientací jde nyní pro změnu do "levokonzervativního vlastenčení". Spojuje to, co se šíří Evropou – spojování levopravých struktur, obvykle financovaných a podporovaných penězi z Ruska. Co se nemění, jsou výzvy ke skoncování s EU – viz KSČM -https://www.kscm.cz/cs/aktualne/aktuality/kscm-pozaduje-referendum-o-vystoupeni-z-evropske-unie/  , a přesto nám předsedkyně této strany "špinavé unijní prachy" neodmítá.

Za kognitivně nejslabší místo odpovědí lze považovat toto: "Buďto jsem úplný levičák a chci všechno tak, jak to fungovalo v minulosti, nebo jsem úplný pravičák a budu na lidi tvrdá. Pak máte střed a fungujete sociálně. Ale v případě eurovoleb pro mě byly směrodatné názory Kateřiny Konečné směrem k EU. A vždy, když jsem si vybírala politický subjekt, tak ten subjekt přišel za mnou. Pak jsem do něj pokaždé šla s dobrou vírou dělat něco pro lidi. Když se začala moje cesta s někým rozcházet, tak jsem odešla. Za subjekty jsem také vždycky kandidovala jako nezávislá. Ale byla jsem jimi oslovována – nikdy jsem je nevyhledávala a neklepala jim na dveře, aby mi umožnili kandidovat."

"Směroplatnost" názorů paní doktorky si dovolím shrnout asi takto: ano, společní známí v tom jistě roli hráli a hrají. V tomto případě přesvědčování o kandidování subjektu, jehož je předsedkyní, zřejmě tvořilo více dam, které se kdy potkaly, a v r. 2008 např. jedna za KSČM kandidovala na prezidenta, aby Václavu Klausovi pomohla k opětovnému zvolení za prezidenta. A právě ODS tehdy nejvíce v zákulisí "řešila" tuto volbu napříč politickým spektrem. Ta ODS, proti které se paní doktorka tak vymezuje. 

A dále i těch, co prostě doba covidová spojila, protože se stále více jeví, že ta doba byla mnohem nebezpečnější mentálně a sociálně než virově.

Co však promiňte chápu tak nějak stěží, je ta neúcta a absence úplné sebereflexe, kdy se stanete nositelkou Ceny Františka Kriegla, která "připomíná statečný postoj československého politika Františka Kriegla, který jako jediný z tehdejších představitelů odmítl po obsazení republiky vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 podepsat potupný diktát. Současným posláním ceny je vyzvednout příkladnou statečnost, kterou v minulém roce projevili jednotlivci nebo občanské instituce v úsilí o dodržování lidských práv, občanských svobod a politické tolerance. Vyhlašována je 10. dubna v den narození Františka Kriegla." https://www.kontobariery.cz/Nadace-Charty-77/Ceny/Cena-Frantiska-Kriegla , a jakoby bez smyslu se přidáte a straníte něčemu, co se spojí s čímkoliv a kýmkoliv, co právě tyto zásady zlehčuje nebo znevažuje.

Ale možná je doba opravdu tak složitá a nad možnosti chápání, že některé neuronové sítě prostě impulzy nepřenesou ani po několikerém opakování, a pak je o to více si připomenout, že politika nesmí pozbýt rozumu a hodnot, jinak se stane právě takovou šaškárnou.

/dle rozhovoru https://a2larm.cz/2024/03/vzdycky-rikali-ze-couram-z-jedne-strany-do-druhe-rika-mostecka-politicka-alena-dernerova/ /