ČSSD o svém osudu v Ústeckém kraji rozhodla, ale stále jakoby nechápala

31.07.2020

a i když je dnes zřejmě tzv. tlačeno na pilu a vnitřní pnutí v ČSSD, posilované ambice některých místních politiků - o to více mohou vyzývat některé pokusy "Lepšího Severu" jen úsměv - je "bída stavu" mnohem závažnější. Je totiž hluboko a mentálně uložena v myslích do nekonečna se opakujících snah aktérů, kteří tu více tu méně sloužili, a rádi by sloužili i dál, třeba pod nově se tvářící hlavičkou. To, že vedení ČSSD se jako zdráhalo dát důvěru pokusům z "Lepšího Severu", asi příliš neudiví. Faktem ale je, že nominací takových person jako je p. Benda a jeho angažmá pro DSSS, nyní opět pro ČSSD, je jen další smutně hranou partiturou, která trápení této části levice neukončí. Naopak. 

Už nyní se hraje o výsledek podzimních krajských voleb např. prostřednictvím podobných caus   https://www.seznamzpravy.cz/clanek/klicovy-svedek-dostal-od-kmotru-severu-pres-15-milionu-a-roky-mlcel-113579 , které se na ČSSD "nalepily" nikoliv hodnotovou oddaností aktérů levicové politice, ale především z důvodů vlastního prospěchu, který vždy jednou za čtyři roky popouzel voliče, aby "jim to zase hodil". Ale aby to nevyznělo příliš příkře, levice v ČR se jako celek tak nějak utopila ve vlastních moralizujících sentencích, které tak ráda udílela pravici coby zastánkyni "zahnívajícího kapitalismu". Zatím její nejrůznější patra na komunální, krajské či celostátní úrovni nacházely "společný jazyk s korupcí různého druhu a výše". Často v ní jsou někteří velmi vynalézaví, pravda, občas se i pověstné ucho utrhne...

A tak se nedivme, až kdysi barva "rudého Severu" poněkud zhnědne a populismus kolektivně i jednotlivě zaměřených zástupců najde společný jazyk. To, co zbyde, nakonec všechny tak nějak společně připoutá ke korýtkům. Vždyť nic není tak zrádné, jako vody moci, která teče a bere vše, co jí stojí v cestě.

H. Svobodová