Ano, o Mostu a Ústeckém kraji bude ještě slyšet. A nyní se ještě ptejme, co bude slyšet.

01.11.2020

Samozřejmě, že panika a hysterie nejsou pomocníky při hledání řešení a jejich aplikaci. Že selhávají vládnoucí elity, je fakt. Ty české politické o tom v posledních dnech a měsících přesvědčují na každém kroku. 

Vnímám situaci tak, že dochází k vážným rozporům elit vládnoucích a politických vs odborných, a to zejména na úrovni řízení státu, a tím, oč opírá svou moc. 

Odborníci z řad vědeckých kapacit dlouhodobě upozorňovali na zhoršující se situaci při šíření covidu-19 v populaci a kriticky hodnotili kroky, na něž se zmohla vláda nedůvěryhodného premiéra Babiše. Jejich prognózy a nutnost opatření se potvrzují.

Je odstrašující sledovat kroky elit politických na čele s nedůvěryhodným premiérem Babišem, jeho "pohunkem" Faltýnkem, rozkládající se ČSSD v koalici a zmateně se od nich snažící odpoutat KSČM na čele s nedůvěryhodnou personou V. Filipa, který se v poslední době uchyluje ve stranických Haló novinách k podepisování apelů o "národnostních kořenech" v rámci československého potažmo českého státu a těch "lepších", tedy komunistů a patosu, s nímž se nyní, s postupující vlastní degradací ohánějí. O nic méně odrážejí tuto situaci mostečtí potažmo ústečtí politici.

Senátor J. Doubrava, jehož hnutí Severočeši.cz poněkud "prolétlo komínem voličské přízně" v podzimních krajských volbách, se vyjadřuje:

Jako jediný senátor jste hlasoval proti pomoci vojenských zdravotníků z NATO a zemí EU. Proč?

Po odsunu sovětských vojsk v roce 1991 jsme říkali, že na našem území už nikdy nechceme žádné cizí vojáky. Dokonce to tehdy prohlašovala i ikona té doby, prezident Václav Havel. Hlasoval jsem i v souladu s názorem svých voličů, kteří se na mě obraceli s tím, abych pro to ruku nezvedl. Navíc se podívejte na internet, kde se naši zdravotníci vyjadřují, že sice jsme v trochu složité situaci, ale zvládají to a nevidí důvod, proč by to neměli zvládat dál.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/senator-jaroslav-doubrava-zdravotnici-pomoc-nepotrebuji-nato-by-poslalo-armadu.A201029_142559_domaci_chtl


Senátor Doubrava, údajný rytíř v jazyce postmoderních následovníků "putinovské věrchušky" - od KSČ, přes KSČM až ke hnutí Severočeši.cz, které se mj. rádo rozepisuje o zkrachovancích v politice, Cikánech, nepřizpůsobivých, apod., a jenž zanechalo nesmazatelnou stopu v politickém a mentálním smutku na Mostecku a okolí, se rozpomněl pouze na Nemocnici na Bulovce, kterak tato vše zvládá a žádnou pomoc nepotřebuje. 

Z ohlasů lidí, jež jsou přímo v "prvních liniích" chodů nemocnic a péči o pacienty, je to skutečně velmi "specifický argument" páně Doubravův. Ale na více se již asi nezmohl při hlasování o odmítnutí zahraniční pomoci našemu státu... Protože, co kdyby nás - ČR - jako členský stát NATO nějaká ta "bota z NATO okupovala"...? Nemohu si odpustit zauvažovat nad podobně zřejmě razantním postojem pana Doubravy v roce a k roku 1968, že..?

Co však lze kvitovat s jistým zábleskem světla na konci těchto a podobných "ideově politických tunelů", je senátorovo povzdechnutí, že na otázku:

Senátorský mandát vám končí za dva roky. Plánujete ho znovu obhajovat?
Už ne, je čas odejít. Pokud se dožiju konce mandátu, bude mi 75 let a nechtěl bych dopadnout jako jistý spící poslanec ve Sněmovně.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/senator-jaroslav-doubrava-zdravotnici-pomoc-nepotrebuji-nato-by-poslalo-armadu.A201029_142559_domaci_chtl 

Jenže "nikdy, neříkej nikdy", a naši politici z různých pater politické úrovně jen neradi odcházejí...

Bohužel, věk není tím rozhodujícím faktorem v podobných přístupech. Také senátorka za Mostecko Alena Dernerová, která taktéž proslula a sluje např. "putovním pohárem napříč politickými stranami a hnutím", jimiž se ubírá s odkazem na "práci pro lidi". I ona se sbližovala s uvedenými Severočeši.cz a nyní posouvá "laťku důvěryhodnosti" za sedmý subjekt. Ač lékařka, také ona nás všechny tzv. varovala před strašením "druhou vlnou" koronavirové pandemie:

"Nemám ráda slovo druhá vlna. V této fázi mi přijde naprosto absurdní s ní strašit. Bude tady totální hysterie," sdělila Dernerová v rozhovoru s Pavlem Štruncem. Podle ní je chyba především v komunikaci. "Nemyslím, že by měl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch rezignovat. Za chaos může především krajská hygiena. Celý systém je špatně nastavený," řekla.

zdroj: https://cnn.iprima.cz/strasit-druhou-vlnou-koronaviru-je-absurdni-rika-senatorka-alena-dernerova-6547

Dovolím si nejen paní senátorku upozornit, že přesně někde v těchto postojích a vyjádřeních se ukrývá povaha a příčiny sporu politických a odborných elit dneška, které v konotacích s koronavirovou pandemií ohrožují, nikoliv pomáhají občanů tohoto státu, u nichž se často bez skrupulí ucházejí o politické hlasy. Přesně to je ta situace, kdy "švec upustí své kopyto" (a třeba by s ním mohla být jeho role přínosnější). 

P. S. za připomenutí stojí, že paní senátorka kdysi začínala s jinou "velkoplepou figurou" Mostecka za zády a po boku - panem podnikatelem Zelenkou. Asi proto ta důvěryhodnost k této a těmto osobám a strukturám by měla sloužit spíše jako varování. Ale, jak vidno, nejsme jako občané voliči a znalci politických poměrů ve svém vlastním volebním obvodu příliš zdatní. Vstupujeme proto do stále stejných zakalených vod a říkáme si přitom, jak je "politika špinavost".... Asi bychom si měli aspoň  na chvíli konečně připustit vlastní roli a odpovědnost při těchto krocích, tedy i při vhazování toho či onoho volebního lístku kandidáta do volební urny. (To označení "urna" snad v těchto případech nemůže být příznačnější!).

Tyto a podobné postoje ukazují spíše na to, že Mostecko a Ústecký kraj nedokáže vygenerovat osobnosti, které by za takto vážné situace dokázaly reprezentovat jeho občany. Tedy jinak než političtí zástupci nahonem zřízených subjektů kolem nedávných krajských voleb vedoucí "hrozící apely" ku Praze a centrální vládě, která v tom "lítá ode zdi ke zdi". Pardon, např. až do Málagay. 

Střízlivosti úsudku pak více sluší přečíst si podobné zdroje...

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/experti-pocty-mrtvych-pujdou-do-stovek-denne-za-rok-nastoupi-dalsi-vlna-127048#dop_ab_variant=0&dop_req_id=H4cd21nnZ0O-202011011341&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz 

H. Svobodová