Volební signály, které zásadně mění úroveň politické kultury v naší zemi

30.07.2021

A bohužel nikoliv k lepšímu.

Premiér ve střetu zájmů a oligarcha moci Andrej Babiš se rád holedbá tím, že on to byl, kdo založil ANO 2011 jako protikorupční hnutí. Prý kvůli chování dříve vládnoucích politických stran, z nichž s jednou dokončuje koaliční vládnutí, a příp. vláda s "revitalizovanou" ODS by mu z hlediska možného povolebního vývoje z r. 2021 také nebyla proti mysli. Výsledek ČSSD je přitom docela varovný.

Dnes je více než zřejmé, jak je to s celou protikorupčností hnutí ANO, že? Co však lze jistě přičíst na vrub "úspěchu" tohoto subjektu - nadále a o to intenzívnější propad politické kultury i hodnotové hierarchie společnosti.

Jedním z nedávných, a jistě nikoliv posledním, příkladů jsou kandidátky ANO a šarády se jmény osob, které přes všechny skandály a kauzy veřejně řešené, opět budou určovat hodnotový etalon stávající nemocné občanské společnosti. Za všechny připomeňme další v pořadí kandidaturu bývalé středočeské hejtmanky Pokorné Jermanové v podzimních sněmovních volbách, o jejíž kauzách (např. o externích poradcích a jejich vyplácení, služebním autě intenzivně využívaném pro soukromé účely, rozhodování v Babišových střetech zájmů apod., a šlo by pokračovat) je známo více než dost. Mimochodem tato dáma svou "zářnou" kariéru provozovala dříve v ODS, kde se tedy ve své době "měla co učit", a tedy i přenést si své zkušenosti do ANO. K zamyšlení jistě zůstává, že si vybrala právě údajně protikorupční subjekt, o jehož "korumpujícím potenciálu" dnes pochybuje jen málokdo. Ale pravda, příznivci ANO se často ohánějí v debatách tím, řečeno s nadsázkou "Kradnú predsa všetci!" (v premiérově jazyce to zní snad ještě lépe?), jako by skutečně měli problém najít rozdíly mezi špatným a ještě horším...

Neméně "proslaveným" příkladem je i působení exministryně spravedlnosti Taťány Malé, která v této funkci "vydržela" 12 dnů a musela skončit v důsledku především mediálního tlaku, protože její diplomové práce měly být výsledkem plagiátorství. Přesto se tato dáma má opět ucházet o přízeň veřejnosti v Jihomoravském kraji na 4. místě sněmovní kandidátky ANO.

Lídrovství samotného premiéra v Ústeckém kraji se jaksi komentuje samo. Popravdě, koho jiného taky do zdejšího "smutně proslulého kraje nejen ROPu a dalších ropáků" nasadit, že?

Jak tedy číst volební signály vyslané ANO občanům skrze kvalitu nabízených kandidátů?

No, zřejmě je to řadě z nás tak nějak jedno, stejně jako degradující populismus Babišův či levicových pozůstalých. Dnes totiž ani neudiví, že kandidát ČSSD Matěj Stropnický se měl pro Hospodářské noviny vyjádřit, že "Návrat pravice mě děsí více než vládnout s Babišem a komunisty...". Přitom ještě v roce 2017 hodnotil přítomnost svého otce v Babišově vládě jako "hodně za hranou" či že "Táta je čistý, ANO je podvod...". A mohli bychom pokračovat. Dnes realizuje "spanilé agitky do firem" z titulu údajné kontroly podmínek zaměstnanců, což sice může působit rádoby "údernicky a levicově", voličský potenciál ČSSD to ale sotva zlepší. Už jen kvůli způsobu a realizaci.

Co tedy naznačují takto vysílané signály? Minimálně tak, že projdou-li takoví kandidáti sítem voleb a budou zvoleni, vše, jak se říká, odpuštěno. Přeci "hlas lidu, hlas boží"! A dál není co řešit. Kdepak jsou ale hodnoty, politická kultura a jací jsou vlastně jejich nositelé, jejichž poločas rozpadu je permanentní?!

Co může být přeci jen pozitivním signálem, že Babišovo ANO nemá z čeho brát a de facto je odkázáno stále na ty, jejichž manýry vytýká svým oponentům.

Výčet s ohledem na stranické a marketingové propletence v ANO jeví se býti téměř konečným! A co přijde po této "babišovské etapě" v ANO, zřejmě může být ještě horší.

Těšit se ale na to "lepší" vyzývá v prvé řadě k velké opatrnosti a zcela určitě se těžko bude prosazovat s výsledkem podzimních voleb. Otázkou totiž zůstává, zda jsme vůbec ještě schopni a ochotni po létech populismu a demagogie to "dobré a lepší" rozpoznat a něco pro změnu udělat.

H. Svobodová