Senát jsou pořád jen lidi, co hájí především svá stranická trika. Škoda, snad by stálo za to zanechat po sobě něco víc.
Schvalování Istanbulské úmluvy neprošlo Senátem o dva hlasy. Česká republika se tak ocitla například vedle Slovenska, Ázerbajdžánu nebo Maďarska.
Je známo, že:
"Celkem 28 senátorů a senátorek hlasovalo proti, devět se zdrželo hlasování a 34 se vyslovilo pro. K nadpoloviční většině tedy chyběly dva hlasy. Dva hlasy, které prohloubí už tak velkou frustraci, že stát nepomáhá obětem násilí dostatečně a pachatelé sexualizovaného a domácího násilí nedostávají přiměřené a odrazující sankce. Dva hlasy, které ovlivní hlavně to, jak se cítí každá třetí žena a každý čtrnáctý muž. Tolik lidí totiž v naší společnosti násilí zažije." (https://denikreferendum.cz/clanek/36033-za-odmitnuti-istanbulske-umluvy-muze-predevsim-vlada?utm_source=ecomail&utm_campaign=2024_01_26_zpravodaj_2612024&utm_medium=email&utm_term=39730&ecmid=115 )
Místo toho ovšem premiér Petr Fiala (ODS) prohlásil, že hlasování se v Senátu uspěchalo, a proto úmluva neprošla. Bylo podle něj potřeba více času na veřejnou a politickou debatu. Na diskutování o úmluvě měli přitom politici a političky skoro osm let. Diskuse se vedly napříč společností, například na podzim koalice Hlas proti násilí pořádala kulaté stoly v obou komorách Parlamentu.
Konkrétně z ODS, která má v Senátu nejvíc hlasů, přišel jeden senátor. Tady měli prostor diskutovat s odborníky a odbornicemi z oblasti domácího a sexualizovaného násilí.
A právě ODS, která má 32 senátorů a senátorek, hlasovala většinově proti. Není to ale jediná vládní strana, která se většinově staví proti úmluvě. Z KDU-ČSL hlasovalo osm proti úmluvě a dvě pro. STAN, který ve sněmovně svorně podporuje přijetí úmluvy, zase měl 4 senátory nepřítomné. Jen Piráti a TOP 09 se vyjádřili pro přijetí úmluvy všemi hlasy.