Pomoc nejen Ukrajině je vítaná
nejenže byla očekávaná s ohledem na nedobrou situaci na rusko-ukrajinské frontě, ale i s ohledem na podporu, které se Ukrajině dostane i jako morální akcent, že v tom Ukrajinci nejsou sami. Ukrajina v této chvíli odolává přesile vojenské, ale i tlaku psychologickému, který se na ni z Ruska valí a jenž se nezastaví ani před bláhovými řečmi "mírotvorců" o tom, jak je možné se "rozumně dohodnout s Ruskem" za této situace (viz např. P. Mach za SPD).
Bylo by naivní se domnívat, že tato podpora v hodnotě 60,8 miliardy dolarů (1,44 bilionu korun) jistě válku Ukrajině nevyhraje. Ovlivní však nutnost renovace ukrajinských sil a získání času pro další postup a odvrácení hrozby dalšího vlámání se Ruska do hloubky ukrajinského území. Zároveň jde také o čas příprav, jak nastavit taktiku dalšího postupu zemí na mezinárodním poli vedoucích k oslabení pozic Putina doma i v zahraničí.
Pokud se někdo domnívá a snaží se hrát kartou míru tam, kde agresor denně vraždí civilisty a jehož zájmem je jen dobytí a zotročení, pak je na místě mu poradit, a´ť se hlouběji začte do světových dějin a pohlédne do vlastní minulosti země, v níž žije a která se nejednou stala cílem manipulace sovětské, ale i ruské. Karta amerického imperialismu již dávno vybledla ve světle toho ruského. K jednání o míru můžete zasednout, pokud víte, že agresor si je vědom, že proti němu stojí spolupracující protiváha sil, nikoliv kolaborující složky oficiální i neoficiální.
Vývoj situace na Ukrajině určuje budoucí kurs vývoje v Evropě, ale i ve světě.
/hs/