Když někdo jako pan Filip hovoří o "právu na vlastní názor"

27.09.2019

Snad jen neznalý či méně informovaný nikoliv o minulosti strany, kterou pan Filip zastupuje, ale o "žhavé současnosti", kterou pan Filip na čele KSČM stále ještě představuje, může tak nějak minout tyto a podobná vyjádření https://www.halonoviny.cz/articles/view/52092138

Patřím k těm, kteří s panem Filipem udělali osobní zkušenost, pravda, je to skoro dávno, ale člověk prostě má paměť, a některým z nás ta paměť ještě slouží a nedovolí zapomenout... Takže - když tento pán hovoří o "vlastním názoru", musím se ptát, od koho už předtím k podobnému vyjádření asi dostal souhlas, že? Na rozdíl od pana Filipa, jsoucího ve vleku "svých závazků k moci, té stávající ještě o něco více", si myslím, že stát se prezidentem je výkon funkce veřejné, volené podle zákonů a zavazující k jejich dodržování, dokonce politicky, právně, a snad i lidsky odpovědně. Současný prezident - a neřešme nyní, jak moc či méně to dělali ti před ním - by si některé své "názorové výstupy" mohl ponechat spíše k TV, sledovanou třeba se svým tiskovým mluvčím, anebo právě na soukromou party s panem Filipem. A i když se pan Filip, zřejmě v koordinaci s poslankyní Válkovou /za ANO/, která svou včerejší řečí ve sněmovně "šokovala" některými svými výroky - např. o vztahu soudní a zákonodárné moci s ohledem na výklad zákona, resp. ústavy - zřejmě nejednoho právníka, který tak nějak nezapomněl, že sloužit má především zákonům, resp. jejich dodržování, nikoliv účelově tomu, kdo je právě u moci, a zřejmě i může dobře platit. 

A  i když si nemyslím, že včerejší projednávání žaloby na prezidenta ve sněmovně mělo cokoliv vyřešit, ukázalo dost. Tedy, že moc určité "politické skupiny" v našem státě, která postupně přestává mít s demokracií cokoliv společného (tedy jak měla, když nechala vyrůst "Babišovu imperiu", které je nyní vykazováno jak úspěch polistopadového vývoje), snad jen to, že si pořád uzurpuje právo rozhodovat o její podobě a zneužívat k tomu část voličů, opět posunula obsah systému směrem k autoritářskému pojetí (někde tam totiž ustrnula pozice předlistopadové KSČ), stojícího na základech mocenské zvůle určitých osob spojených s praktikami minulosti, s velmi podobným psychosociálním profilem, penězi, majetkem a s tím spojenou vydíratelností. 

"Úplně mokrej" a "postříkanej" poslanec Faltýnek se tak stává tristním symbolem myšlenkových pochodů této polistopadové vládnoucí elity.

/HS/