Jen hlupák nebo ten, co má tzv. své jisté, se může takto vyjadřovat

24.10.2019

Sotva jinak lze číst vyjádření poslance za KSČM Stanislava Grospiče …  https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/kscm-invaze-varsavska-smlouva-okupace-1968-dopravni-nehody-komuniste_1910241206_nkr 

Vstup vojsk tehdejší Varšavské smlouvy sice považuje za nešťastný, ale proto, že "vedení tehdejší KSČ v čele s Alexandrem Dubčekem danou situaci nezvládlo. A oběti? To byly vesměs oběti dopravních nehod. Myslím, že si zaslouží vyjádřit úctu, ale nebyly to oběti žádných aktivních ozbrojených bojů, to je třeba říci," dodal.

Tento pán se vždy profiloval jako bez výhrad zastánce předlistopadového (období před r. 1989) u nás. Patřil do tzv. tábora stalinozoidních pohrobků, přitom ale skvěle - zejména s ohledem k současnosti - naplnil kdysi sáhodlouhé analýzy politického vývoje a místa KSČM v něm, mj. o tom, kterak si "stalinisté a pragmatici ruce podají". Snad jen v době konce devadesátých let XX. století a na počátku nového tisíciletí nikdo přesně neznal jméno "tmelícího článku" v podobě Andreje Babiše, oligarchy, jež se stal de facto neformálním vůdcem české levice. 

Ad 1) lze říci, že mentálně, lidsky je poslanec Grospič ukázkou pokračujícího úpadku funkcionářského aktivu KSČM,

Ad 2) co hůř, dopouští-li se těchto tvrzení osoba s právním vzděláním, za jakou se zřejmě pan poslanec titulovaně jistě považuje. Lze se jistě dohadovat, zda by takto "silně" pan poslanec z očí do očí toto sdělil také např. pozůstalým po těchto obětech či lidem v té době zmrzačeným. Pana poslance řadím spíše k těm "duševně zmrzačeným, pravda, ve vyšší platové třídě".

Neodpustím si však okomentovat celé extempore od KSČM, zřejmě dopuštěné poté, co strana v prvním čtení podpořila rozpočet Babišovy vlády, tedy, že nyní zase sáhla do "balíčku hodnotového zhnusení", které by měli občané před výročím 17. listopadu 1989 konečně spolknout. Ty další perly v režii KSČM jistě ještě přijdou... 

A i když se pan poslanec Dolejš snažil sebevíc o pár minut později celou věc vysvětlit, vlastně jen ukázal, jak moc/málo záleží KSČM a jejím představitelům na dodržování toho, čím se před občany této země po listopadu 1989 dušovala a oháněla, nedej bože zavázala. Nemyslím, že by to mělo nějaký význam, učteme-li, co z této strany zbylo a jaké hraje v současné době divadlo cílící na listopadové výročí, resp. svoje místo v polistopadovém vývoji. 

Bohužel, ani tzv. vysvětlování od poslance Dolejše nemůže ponechat v klidu tam, kde podobné postoje nevyvážíte ani sebelepším ekonomickým programem, kterým ale nejsou nezřízené výdaje, kterým se občanům vlastně tzv. zavírají nejen oči, ale i ústa. A tento program vlastně není. Možná kromě přehnaného optimismu a dirigované spotřeby. A pak se podíváme na výročí krachu na newyorské burze v r. 1929, na krizi r. 2008 a ještě chvíli budeme dělat, že se vůbec, ale vůbec nic neděje... Nikoliv, děje, právě nyní, a také těmito postoji ukazujeme, jak málo jsme pochopili a co si tedy budeme muset zopakovat.

/HS/