H. Svobodová: Za „vepřovou hlavou“ je spíše než rasismus nezvládnuté PR

08.08.2019

Letní scénou právě tzv. letí vyjádření předsedy od KSČM: "Připomínám všem, kteří se rozčilují nad stále zvyšující se cenou vepřového masa, že vláda ČR vedená B. Sobotkou vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy a uzavřela ho bez náhrady, a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 % naší spotřeby, to byl zločin,"... (zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/za-drahe-maso-muze-zruseni-veprinu-v-letech-tvrdi-sef-kscm-filip-76966 ) . Pan předseda si docela "naběhl". A ať už uměl či neuměl předvídat dopad svého vyjádření, myslím, že bych nepreferovala nějaký "rasově záměrně směřovaný kontext". Spíše než o takové charakteristice uvažuji o tom, že páně Filipovo PR poněkud "podlehlo" vysokým teplotám z posledních dnů... Ale vážně! Spíše si dovolím soudit na vliv ducha návštěv některého letního členského a voličského setkání, pořádaného KSČM v nedávné době. A přitom zřejmě jde o usilovné snažení vetřít se do přízně potenciálních voličů s ohledem na to, jak se preference KSČM vychylují směrem dolů. Ono být "pátou či šestou nejsilnější parlamentní stranou", pravda, už tolik nezní!

Takže kdysi vysmívaný výrok o tom, že prý "Vbrzku bude masa dost!", připisovaný bývalému československému prezidentovi Antonínu Novotnému, možná páně předsedovo vyjádření překoná. Navíc je možné učinit poznámku: má-li pan předseda takový vliv na premiéra Babiše a ten zase na Agrofert, nemělo by být vepřové ani "vbrzku" problémem. 

Jiná souvislost může vést k dalším úvahám o tom, nakolik si vlastně pan předseda cení takového voliče... A tak zatímco Andrej Babiš svého času vyrazil i do metra s koblihami, pan předseda šel s komoditou výš a sáhl rovnou po vepřovém. Tedy volič a vepřové? V podstatě jde o nikoliv nezajímavý kalkul, že co Čech, to talíř a s čím jiným než s vepřovým. A pokud toho by podle informací, z nichž čerpal pan předseda, bylo málo, pak ani s hlasy voličů nelze moc počítat. Již nyní lze nastavit některé výzkumné okruhy daného problému:

  • korelující význam voličského hlasu a vepřového do r. 1989 a dále,
  • hodnotový význam vepřového s ohledem na význam a realizaci voličského práva (historicko-satirický akcent),
  • může volič přesáhnout hodnotový význam vepřového v porovnání např. s lidskoprávní stránkou celého problému,
  • atd.

Snad jen otevřená zůstává úvaha: co se vlastně v myšlení a projevech některých politiků v posledních 30 letech změnilo? A pokud přeci něco, pak co a jak dál s takovou "vepřovou hlavou"?