Znechucení poslanci versus znechucení občané…

26.07.2014 18:35

Léto roku 2014 se po vstupu Babišova hnutí, resp. podnikatele Babiše do politiky, a to hned té vrcholové, bez jakékoli, alespoň minimální zkušenosti z té komunální, se evidentně neblaze promítá do celkového klimatu na české politické scéně. Jindy, hlavně před nějakými volbami, se velice horké léto v poslaneckých lavicích proměňuje v řádu desítek stupňů, doufejme, že Celsia, na léto doslova přehřáté. Přehřívá se i mozková kůra většiny našich zákonodárců a v Poslanecké sněmovně P ČR se tedy dějí věci.

Ne, že bych byl zrovna fandou striktního dodržování nějakých parlamentních úzů, resp. tzv. zvyklostí, např. tzv. párování, kdy, když chybí někdo z nějakých, i objektivních důvodů (zdravotní stav, zahraniční cesta apod.) na svém místě v poslanecké lavici při hlasování, je z jakési údajné „kolegiality“ párován jiným z jiného tábora polického spektra, aby druhá strana nebyla zvýhodněna. Kéž by tuto možnost měli i voliči, když rozdělují svou přízeň v podobě voličských hlasů!

Nedivme se tedy příliš, když se ve sněmovně dějí i věci jiné. Třeba to, co při pátečním jednání PS PČR doslova zvedlo ze židlí nejen pány poslance a poslankyně, abychom uchovali genderový pohled na problém, líné na krok a některé na to se i postavit. Co bylo tím akcelerátorem?

Předseda Klubu poslanců za ČSSD pan Roman Sklenák (kdo jej jinak před volbami v roce 2013 znal? A nebýt roztržky příznivci předsedy ČSSD B. Sobotky a M. Haška, nebo spíše prezidenta M. Zemana, neznal by jej skoro nikdo) dokázal ze židlí, krom poslanců ČSSD a ANO, zvednout svým procedurálním návrhem poslance dalších poslaneckých frakcí, včetně těch z KSČM, a to je již opravdu na pováženou. Přitom neudělal nic více a nic méně, než, že navrhl, aby Sněmovna mohla o zákonech ve třetím čtení hlasovat i mimo vymezené termíny ve středu a pátek. Podlé to bylo údajně proto, že opoziční poslanci z ODSTOP 09 a hnutí Úsvit byli mimo jednací sál. Jako by nebylo normální pro jiné profese, jimiž se občané živí, že když jsou v práci, tak jsou v práci a ne někde na ulici nebo neběhají po krámech či jako poslanci popíjejí nebo tlachají v kuloárech. V čase jednání PS PČR by mělo být normální, a při hlasování zcela určitě, že poslanci jsou na „svém pracovišti“ a věnují se práci, k nimž dostali od občanů-voličů mandát, a za niž jsou docela nadstandardně placeni, na rozdíl i od nestandardních platů oněch voličů. Návrh na hlasování dle Jednacího řádu PS P ČR byl podán, tzv. „prohlašován“ nebo konkrétněji byl schválen. A ejhle, ne snad jako u nás v OMMO – ejhle člověk, toho, žel, nikdo raději nevidí, se strhlo peklo v podobě komentářů na adresu nedemokratických postupů.

"To byl trochu podraz koalice, která zneužila situaci, kdy opoziční poslanci odešli ze Sněmovny," uvedl místopředseda dolní komory Petr Gazdík (TOP 09 a Starostové). "Politická kultura se s touto koalicí dostává na nové dno," řekl. Chce se mi se zeptat PT čtenáře tohoto komentáře, zda se lze dostat ještě na dno pode dnem, které zde vytvořily předchozí koalice manipulující jednání PS P ČR k obrazu svému v předchozích volebních obdobích?

Jako „ryba ani rak“ se opět, konečně jako většinou, prezentovali hlasem předsedy svého poslaneckého klubu poslanci za KSČM. Šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik měl totiž za to, že se porušování jednacího řádu v minulosti dopouštěly i dnes opoziční pravicové strany. "Já to hodnotím jako jeden z nejhorších dnů vůbec za celou moji dobu politické kariéry, protože se nectí základní pravidla, základní principy," řekl. A kde je opět onen občan, jeho zájem, pane předsedo? Nebo jste v tu dobu podaného návrhu nejednali a nejednáte o zákonech prospěšných pro občany ČR? Co přináší ortodoxní až skoro stupidní dodržování tzv. demokratických úzů jednání PS P ČR, které jste si spolu s pravicí tady, jak s oblibou říkáte - napříč politickým spektrem, vytvořili, a zdá se, že ji rozumíte opravdu jen vy, jsoucí svými mandáty, takřka ze své vůle tvořící pořadí na kandidátních listinách jednotlivých stran již několik volebních období.

Zřejmě by se tolik neudálo, kdyby se proti postupu předsedy Klubu ČSSD R. Sklenáka neohradil trpaslíček vládní koalice s velkým… egem třetí z party KDU-ČSL. „Chceme se distancovat od jednání, které proběhlo v Poslanecké sněmovně,“ prohlásil místopředseda Sněmovny za KDU-ČSL Jan Bartošek k návrhu, aby se zákony v třetím čtení schvalovaly i v úterý a ve čtvrtek. Vadí mu údajně především to, že opozice neměla možnost se k takovému návrhu vyjádřit. „Opozice by měla mít možnost uplatňovat svá práva,“ řekl. Jak dojemné v kontextu přístupů této strany a jejích představitelů z dob předchozích, pravicověji laděných vládních koalic. „Inicioval jsem setkání s předsedy ostatních poslaneckých klubů. Chci s nimi mluvit například i o tom, jak spolu komunikovat, aby lidovci nebyli upozaďováni, jako tomu bylo v pátek“ prohlásil předseda Poslaneckého klubu KDU-ČSK J. Mihola.  

Nakonec celou situaci zachraňoval (pravda neví se pro koho, pro občany asi těžko…) předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Po všech peripetiích, nakonec proto ex post označil hlasování za zmatečné, zřejmě proto, že postup ČSSD a ANO, jejichž hlasy byl návrh „prohlašován“, se nezamlouval ani lidovcům.

Čeká nás víkend. Chvíli snad teplo, slunečno, chvílemi zataženo, oblačno, i bouřky mají dorazit. Tedy naprostý kontrast k dění a celkovému dlouhodobému klimatu v Poslanecké sněmovně P ČR. Zde trvá celková pohoda, společné souznění na vlně pohrdání občanem a demokratickými standardy. Prosím, jen nečíst poslední konstatování v dikci „demokratických úzů“ vytvořených polistopadovými zákonodárci, napříč politickým spektrem.  Takže, vážený občane, nenechat se balamutit, že tím nejhorším, co se mohlo za celé polistopadové období v našich životech stát, je to, co se stalo v pátek 25. 7. 2014 v PS P ČR podáním návrhu předsedy Klubu poslanců za ČSSD R. Sklenákem, aby Sněmovna mohla hlasovat „mimo vymezené termíny ve středu a pátek“. Myslím, že bychom se mohli klidně, a určitě rádi, spokojit s tím, že poslanci budou dělat, jednat a hlasovat tak, jak jim ukládají zákony ČR, tedy i vlastní Jednací řád PS, neodhlasují-li si většinou jiný postup. Což se konečně i stalo a následně skrečovalo. Snažím se nebýt z toho blázen a Vám doporučuji totéž. Blázni totiž patří do blázince, pardon do psychiatrické léčebny, nejlépe v Bohnicích, kde je údajně velice kvalitní péče.