Zimní idylka

Byl druhý vánoční svátek, sobota 26. prosince a sluníčko hřálo jako na jaře. Sedět za takového počasí doma by byl hřích, a tak jsme se vydali na procházku po městě a do blízké přírody. Z domu vedly naše kroky Boleslavskou ulicí (zasloužila by si určitě nový povrch) k vlakové zastávce. Nová fasáda sokolovny se blyštěla ve slunci, radost bylo pohledět nejen na ni, ale i nový povrch v Tyršově ulici ke zdravotnímu středisku, na upravenou vlakovou zastávku a její okolí, včetně křižovatky tamtéž. Palackého ulicí jsme se dostali k mateřské školce a při pohledu na její krásnou novou fasádu na všech jejích pavilonech a na nové chodníčky v zahradě jsem si řekla, že se naše malé děti jistě do mateřinky těší. Do svých barevných tříd - „žlutky, červenky, duhovky“ a dalších.  Pohled na starou budovu chlapecké školy sice takový utěšený výhled neskýtal, ale věřím, že se nám ještě v tomto volebním období podaří nějakou dotaci získat a zmodernizovat i tuto více než 100 let starou budovu, aby byla alespoň tak pěkná, jako je pavilónová budova základní školy.  /obr. zdroj: vlastní/

Školní ulici jsme prošli přes přejezd až ke stadionu. Tato lokalita skýtá pro své návštěvníky nejen sportovní vyžití (i v prosinci bylo možno vidět krásně udržovaný povrch fotbalového hřiště a tenisových kurtů), ale i klidovou zónu s lavičkami a naučnou stezku s lesoparkem v Podstráních. Cestou kolem tenisových kurtů a podle ohrad s koňmi jsme se dostali na zrekonstruované železné mosty a z nich měli město a okolí jako na dlani. Mezi prvním a druhým mostem se leskly hladiny nově revitalizovaných dvou tůní, na jejichž dřívější existenci si jistě pamětníci vzpomenou.

Jizera si klidně plynula v upraveném korytu (vylitím nehrozila), na lukách směrem k Malé Bělé se i v tomto měsíci zelenala tráva, procházeli se lidé a podle nich pobíhali jejich psí miláčci. A když jsme se silnicí na Zvířetice dostali až na Malou Bělou - vrch Jeřáb, jako na dlani se kolem mne rozprostírala krása české krajiny. Zhruba jeden kilometr za mými zády se tyčila zřícenina zámku Zvířetice. Po mé pravé ruce bylo v údolí řeky Jizery vidět naše hezké město. Nad ním se vypínala silueta kopce Baba s kráterem po výbuchu sopky kdysi před tisíci lety. V dálce jako z pohádky vystupoval mezi obcemi Boseň a Zásadka hrad Valečov s čtyřhrannou věží. Kousek od něj, nad obcemi Dneboh a Kurovodice, svítily do dálky Drábské světničky s blízkým vrcholem Mužským – vstupem do Českého ráje. Přímo před mýma očima se rozkládalo město Mnichovo Hradiště se siluetou gymnázia a za ním se krčícím zámkem, kdysi majetkem jedné z významných postav českých dějin- Václava Budovce z Budova.  Prostě idyla!

Tak jsem tam tak stála a říkala si, že je dobře, že žijeme ve městě s kompletní občanskou vybaveností, máme blízko do Mladé Boleslavi i do Prahy a přitom jsme bezprostředně obklopeni krásnou přírodou. To ale neznamená, že není a nebude ve městě stále co zlepšovat, naopak! 

Že naše místní části si také zaslouží, aby se v nich občané cítili spokojení. Proto je dobře, že osadní výbory dobře spolupracují s městem a přenášejí na něj požadavky svých občanů, a město je zahrnuje do svých plánů a rozpočtu.

Pak jsem však přišla z idylické procházky domů a nesla odpad z domácnosti do příslušných kontejnerů. Ale ouha! Neuvědomila jsem si, že je po Vánocích! Kontejnery na papír a plast přetékaly obaly po vánočních dárcích. To je pochopitelné. Málo pochopitelné pro mě je však to, že ne každý dá do kontejneru plastové obaly sešlapané a papírové krabice rozebrané či sešlapané. Vždyť na to tolikrát úřad upozorňoval!  Je přece škoda, když se musí vyvážet kontejnery z poloviny zaplněné „vzduchem“. Víte, kolik nás stojí měsíčně odvoz tříděného odpadu? Podle informace z finančního odboru stojí odvoz jednoho kontejneru na tříděný odpad (bez rozdílu – sklo, papír, plast, tetrapak) 200,- Kč (bez DPH 15 %), čili 230,- Kč s daní. Za měsíc říjen byl jen plast ze všech stanovišť vyvezen 184x za celkovou cenu 42 320,- Kč (s daní).

 Tak chvíli počítejte se mnou: 12 měsíců x cca 40 000,- Kč (ne vždy je to stejné), a vyjde nám přibližně 480 000,- Kč ročně. Pokud by se nám však podařilo obyčejným dupnutím a sešlapáním plastů ušetřit jen 10 % za rok, vydalo by to třeba na nějaké hrací prvky pro MŠ nebo dětská hřiště na obcích. A to se nezmiňuji o papíru!

Tak Vás chci všechny na začátku roku 2016 poprosit – „dupněte si“ v novém roce! V tomto případě je to dovoleno či dokonce vítáno. Pomůžeme městu a město zase pomůže nám. Přesně tak, jak to má naše hnutí OMMO v názvu: „Občané městu, město občanům“. A dupněte si také na nás, své zastupitele, nebojte se vznášet své připomínky či náměty jak přímo na ně, tak na radu či městský úřad.  Dobrý nápad či připomínka mohou pomoci nám všem.

Do nového roku Vám přeji za OMMO  pevné zdraví, štěstí a sílu „k dupnutí“!