Vlk se nažral… A koza?

„Všechny protikorupční iniciativy připomínají premiérovi Petru Nečasovi (ODS) partyzány, kteří se v dubnu roku 1945 vyrojili, když už bylo vítězství ve druhé světové válce jasné. Předseda vlády tak reagoval na ohlášenou demonstraci odborů proti korupci. Podle něj už vláda v boji proti korupci dosáhla zásadních mezníků.“ (zdroj: Novinky.cz)

Po tomto prohlášení našeho pana premiéra si všichni si můžeme ulevit. Boj proti korupci je v těch nelepších rukou! „Vládě již podařilo zúžit prostor pro korupci a situace je už nyní lepší než před dvěma třemi lety. Zpřísnili jsme tresty za úplatkářství a také nedávno Sněmovna schválila zákon o veřejných zakázkách.“

Skutečně jsem si tedy oddechl. Všichni ti, kteří se podle pana premiéra „vyrojili“ a snaží se upozorňovat na korupci, by se neměli chovat jako „partyzáni v dubnu 1945“ a zřejmě by měli nechat boj s korupcí na těch nejpovolanějších – na vládě, parlamentu a panu premiérovi. Což o to, je to lákavá myšlenka, jen snad kdyby pan premiér dával pozor nejen při hodinách dějepisu na základní škole.

Možná by mu potom mimo jiné došlo, že takzvaně nově přijatá opatření, schválené zákony a zveřejňování účelově upravených informací o veřejných zakázkách na internetu jsou zcela pro kočku, když ani v současné době není „politická vůle“ řešit a vyřešit podle již platných zákonů téměř žádnou větší korupční kauzu. Samotné zákony, i kdyby byly sebelepší, naprosto nic neřeší, když nebude důsledně vymáháno a kontrolováno jejich dodržování.  Tento stav v naší zemi si neuvědomují jen odbory, které ohlásily tématickou stávku, ale již zřejmě i většina občanů.

Ještě snad jen poznámku k bonmotu pana premiéra…

Na jaře 1945 bylo v tehdejším protektorátu Čechy a Morava něco kolem jednoho miliónu vojáků německé armády generála Schörnera, kteří se rozhodně nechtěli vzdát bez boje. Nejen Pražské povstání v květnu 1945 uspíšilo konec války a podle historiků zabránilo podstatně větším ztrátám na životech našich občanů, i když jich tehdy za naši svobodu položilo své životy jen v Praze téměř dva tisíce.

Panu premiérovi je tehdejší vítězství dnes jasné. Těm, kteří tehdy bojovali za osvobození naší země od nacizmu a neměli tak kvalitní odborné poradce a informace jako on, to určitě jasné nebylo! A čí vinou, že…?

Doufám, že obětí na životech v boji proti korupci nebude třeba, i když tento boj sám je i přes sebevědomé vyjádření pana premiéra nezbytný. I když si zainteresovaní mocní, vysávající veřejné peníze bytostně přejí opak, občané se již zřejmě páně Nečasovými rohlíky opít nenechají. Tím méně učitelé dějepisu základních škol. Ten, se kterým jsem o premiérovu výkladu historie mluvil, dává tomuto „bodrému, kulatícímu se pánovi“ z dějepisu „kouli“. Myslím, že občané dají panu premiérovi a jeho vládě podobné hodnocení za jeho „boj s korupcí“.

Nakonec mě napadá, ne bonmot ale přísloví, které se spíš hodí v této úpravě: „Koza se nažrala a vlci zůstávají celí.“