Veřejné slyšení? Pro koho a proč?

Myslím, že redaktor M. Vokurka zcela objektivně popsal čtvrteční pozdní odpoledne na mosteckém magistrátu, jehož průběh, řečeno parafrází slov klasika, „zdál se mi poněkud neobvyklým“. Mělo jít o veřejné slyšení. Nikdo, ani organizátoři, tak většina těch, co přišli, zřejmě netušili, jak taková forma komunikace, resp. kontaktu zástupců samosprávy nebo státní správy vypadá. Veřejnosti se nedivím, u současných zástupců „městské vlády“ mě to vůbec nepřekvapuje. Nešlo o setkání, které by mělo posloužit k projednání problematiky fotbalu v Mostě, a zejména osudu mládežnické kopané sdružené pod hlavičkou Fotbalové akademie Josefa Masopusta (FAJM). Projednání, jak se u veřejného slyšení předpokládá, se znalci a s jinými tzv. dotčenými osobami, které mohou podat informace o projednávané otázce, mělo mít zřejmě jednostranný průběh. Podivné a nestandardní je, že se konalo k předmětu trestního podání Policii ČR na současné vedení FK Baník Most. Jeho zástupce P. Kabíček dostal slovo od paní náměstkyně, která se „uvolila“ jednání řídit, resp. moderovat až na základě hlasitých projevů přítomné veřejnosti. Nešlo o veřejné slyšení, nešlo, a ani nemohlo jít, o diskusi občanů k danému problému. Na hlavy přítomných se nejprve snesly argumenty, čísla, létaly milióny či statisíce, obviňování zřejmě z obsahu trestního podání a ze strany FK Baník Most pak samozřejmě argumenty oponující. Pravda, v lecčems ty předchozí minimálně úspěšně zpochybňující.  Prostě očekávání rodičů se nenaplnila a vyjádřil je „rodič“, bývalý šéf Městské policie Most pan V. Hříbal, když řekl, že „očekával vizi, co bude s mládežnickým fotbalem v Mostě a tu se nedozvěděl“.  

Musím konstatovat to, co jsem řekl i na tomto setkání „fotbalová mládež je brána za rukojmí a tento tragický spor nemůže mít vítěze, ale jen a jen poražené“. Nejvíce bude poražena právě mládež, která ke své současné nejistotě vývoje svého osudu zřejmě přidá i zklamání z jednání a chování mosteckých politiků a některých podnikatelů, kteří se v honbě za svým ziskem neštítí již vůbec ničeho. Ve hře může být i to, že si někdo asi, byť to vyvraceli hned dva účastníci setkání, může snít i svůj sen, že se bude v budoucnu třeba psát – II. liga = Baník Souš. Druhému oponentovi proti tomuto tvrzení panu K. Giampolimu, bych i věřil, ale první oponent poslanec Tancoš trochu zapomněl, že vedle mě v areálu B. Souš kdysi prohlásil: „To je krásný areál, co? Tomu bude slušet druhá liga….“

Dnes je i po další řádné valné hromadě FK Baník Most a.s. a opět se nic nevyřešilo. Byť zástupci města na „veřejném slyšení“ tvrdili, jak jsou zajedno s hlavním akcionářem rodinnou italskou firmou SIAD, přesněji společností SIAD Czech, její zástupce se na jednání valné hromady nedostavil.

Nezbývá než se obrnit trpělivostí, vyčkat výsledků trestního stíhání a ujasnění si stanoviska hlavního akcionáře. I v tom má zřejmě redaktor Vokurka pravdu – dohoda je nemožná. Radní si myslí, že mají jasno, zástupci FK Baník Most P. Kabíček a S. Salač jsouce natolik slušní a odpovědní, se snaží vést celý mostecký fotbal přes současné rozbouřené vody, včetně fungování FAJM. Pravda v jednu chvíli hnedle slušnost a chladná hlava S. Salače opustila, když proti aroganci moci prezentovanou zástupci radnice tzv. v přímém přenosu a na adresu podaného trestního oznámení, konstatoval, že on má též cca osm podnětů, na něž by mohlo být podáno trestní oznámení naopak na radní. Zřejmě se tak nechal unést blízkostí nedávno, za prapodivných okolností prodaného KD Repre.

Jedno však muselo být nezaujatému posluchači nebo divákovi, prostě účastníkovi „veřejného slyšení“ jasné. Všichni chtějí mládežnickou kopanou zachovat. Je a není však jedno, pod jakou klubovou značkou. Vždyť funguje-li něco, proč budu to fungující bourat a vytvářet něco, jakoby na záchranu toho fungujícího. A pak, že největší z Čechů Jára Cimrman nemá rodiště! Myslím, že se narodil v Mostě, za vlády SMM, „přicmrndující“ ČSSD, několika „pohrobků“ ODS a za „podporující kontroly“ KSČM. Ani bych se nedivil, že když trestní oznámení nepotvrdí trestnou činnost ve vedení FK Baník Most, že stejně bude již na velkém magistrátu i „malé radnici“ SMM v ulici ČSLA vše potvrzeno. Stejně jako to bylo s patenty J. Cimrmana. Hlavně, že jsme zdraví a Mostečané sobě…

 

Sledujte také mostecky.denik.cz/zpravy_region/boj-o-fotbal-banik-vraci-uder20111001.html