Ve stínu Prague Pride

Poněkud rychle, alespoň podle mého gusta, zastínily nové a „důležitější“ události jednu, která by neměla tak rychle a bez povšimnutí zmizet ve „včerejších novinách“.

Další, již několikátý případ místní mafie, ve kterém figurují policisté bývalí i současní, státní zástupci, soudci, správci konkurzní podstaty a zřejmě i kdosi z politické scény.

Berdychův gang, brněnský policejní gang a spousty dalších, podle slov šéfa ÚOOZ víceméně náhodně objevených případů dává tušit, že to, co se v minulosti dostalo a nyní dostává na povrch, je nepochybně jen špičkou ledovce.

To, co mě na těchto případech zneklidňuje, je to, jak rychle mizí informace z médií, jak se někteří odpovědní činitelé, například policejní prezident Petr Lessy, snaží celou situaci zlehčovat prohlášeními, že jde o " fatální selhání jednotlivců" a jen výjimečné a ojedinělé případy. To, že například takzvaný brněnský policejní gang fungoval a mohl fungovat více než deset let, ale svědčí o opaku. Podle mého názoru je to selhání systému, protože v dobře fungujícím systému policie, právního systému, ale i celé společnosti nemůže dlouhodobě a v takové míře docházet k těmto excesům, a navíc zůstávat mimo vnímání nejbližšího okolí.

Téměř všechno výše uvedené by mohlo být zařazeno do složky konspiračních teorií, kdyby ovšem někteří z nás nezaznamenávali menší, či větší podobnosti s těmito „velkými“případy i ve svém okolí.

Nejen v Mostě je vyšetřování některých vyloženě kriminálních případů, týkajících se vlivnějších osob, či uskupení (a je celkem lhostejné, vzhledem ke zcela zřejmému prolínání, jestli z podnikatelské nebo politické scény), zametáno pod koberec.

Nedivil jsem se, když mi jeden můj dobrý známý, když před časem odcházel od policie, řekl, že „každý prevít, který tady něco znamená, má svého policajta“, o čemž jsem se měl možnost v minulosti na vlastní oči přesvědčit.

V takových poměrech se opravdu nevyplácí nemít strach a případná aktivita bláhového jednotlivce většinou velmi rychle skončí, rozmělněna byrokratickou mašinérií nebo v horším případě „domluvou“ někoho zainteresovaného, či výhrůžkami.

O prorůstání organizovaného zločinu do politiky toho bylo řečeno i napsáno mnoho. Následky v tomto případě mohl pocítit v minulosti i dnešní ministr vnitra Kubice a v určité souvislosti i někdejší šéf Fondu životního prostředí Michálek. O prorůstání organizovaného zločinu do orgánů činných v trestních věcech již také nemůže být pochyb a mám obavy, že další vývoj v této oblasti mi dá za pravdu.

Nemyslím si ale, že si můžeme jako společnost i jednotlivci dovolit rezignovat na současnou situaci a poměry v této oblasti a hledět si jen svého. V budoucnu se může totiž velice lehce každému z nás stát, že sám uvízne v chapadlech této chobotnice.