Svatomartinská husa (si) zakejhala

/text autora zveřejněn také na www.balin.cz/

 

Jako každý rok i letos se bude připomínat svátek Sv. Martina, kdy se podává ona známá, do zlatova vypečená Svatomartinská husa a na oblibě stále více získávající Svatomartinská vína. Ve městě Lomu, zřejmě proto, že tato tradice zde nemůže být provázena vlastní vinařskou produkcí, se letos bude připomínat docela „morbidně“ v souvislosti s oslavami 670 let od první písemné zmínky o Lomu, což je jistě chvályhodné, ale „hodit“ tuto událost do jednoho pytle jako „oslavu“ s připomínkou 65 let od tragického důlního neštěstí na Dole Kohinoor I, kdy byly zmařeny životy 52 havířů, tak to snad mohlo napadnout jen značně otrlého ignoranta. Takovéto spojení asi nejen mně dost „morbidní“ přijít může. Ovšem nelze se příliš divit, když lomská radnice je řízena rodinným klanem, stejně jako list Lomská radnice vycházející jako stejnojmenný „rodinný“ plátek mající údajně objektivně informovat o dění v Lomu a práci na té „opravdové“ radnici města.  

Nelze se ani divit, že téměř v předvečer svátku Sv. Martina v tomto plátku, který vyšel ve svém prvém ročníku symbolicky pod číslem 5 (čímž se i oznámkoval), jakoby zakejhala, ne snad husa Svatomartinská, jako spíše potrefená a dle názvu příspěvku lomského občana Jaromíra Tasáryho „Msta a obrovská zloba“ i podle obsahu sdělení si myslím i občana někým popostrčeného.

Nevím, jak a zda bude na tento tendenční promluv reagovat lomský zastupitel za OMMO pan M. Dancso, ale já reaguji. Protože ve zmíněné Lomské radnici by tato reakce určitě zveřejněna nebyla, učiním tak na svých webových stránkách, které konec konců pan J. Tasáry již přes rok pravidelně navštěvuje. Stejně jako další část z vedení města Lomu.

Tak si to přečte tzv. v přímém přenosu:

Pane Jaromíre Tasáry (a spol.), díky předem za to, že jste vlastně potvrdil oprávněnost našeho kroku, kdy jsme Vás vyškrtli z kandidátky OMMO pro komunální volby v Lomu. Sám jste se nám tehdy nabídl, resp. panu Dancsovi a my následně zjistili, že máte sehrát úlohu „bílého koně“ politického subjektu Severočeši.cz. To jste konec konců slyšel ode mě, pana L. Vaňka, předsedy OMMO i M. Dancsa, když jsme Vás navštívili u Vás doma v Lomu, cca tři dny před odevzdáním kandidátních listin. My jednali otevřeně, i když předpokládám, že na Váš naturel a charakter lidí ze S.cz neúnosně přímo a čestně. Podobně se měli zřejmě zachovat i další osoby, které jste nám vehementně doporučoval, zaručoval se za ně. Pravdou však je, že ty měly více rozumu, protože po rozhovoru s námi raději sami „ztratily“ odvahu a „poděkovaly“ se samy. Velice jste mě pobavil tvrzením, že cituji: „…Poslal jsem je lidově do….“. Proč pobavil? Protože, jak víte, bylo to poněkud jinak. Po sdělení, že jste bílým koněm S.cz a že Vás vyškrtáváme z kandidátky OMMO, jste byl jako opařený, hlava skoro mezi koleny, líce zarudlé (kam se na ně hrabaly ty moje též často rudnoucí, nejčastěji z rozladění o hlouposti druhých, což je i nyní). Nechci tvrdit, že se objevily slzy, ale dále již většinou hovořila Vaše manželka, která se tvářila, že tento krok vítá, protože nehodlá opět zažívat Vaše „nezvladatelné dny“. Jaké, to já nevím, i když cosi naznačovala, ale třeba to lépe vědí lomští spoluobčané. Pokud jde o ty tzv. sliby, tak to je opět poloviční pravda. Zaznívala jich opravdu celá spousta, ale ne od nás, představitelů OMMO, ale od Vás. Nasliboval jste toho dost a dost. Nejen dříve, minimálně na Vámi připomenuté schůzce kandidátů v restauraci U Tyšerů a opakovaně v ten „rozlučkový“ den, abychom si asi uvědomili, o co ztrátou Tasáryho přijdeme. Jakou nám můžete zajistit reklamu, pomoc organizační i finanční, technickou v podobě internetových produktů či autoprovozu atd., atp. A snad poslední z těch nejdůležitějších klamů Vašeho vyjádření se v Lomské radnici – ano, kritika pana Nétka opravdu zaznívala i od pana Dancsa, ale korektní a kam se hrabala na Vaše jadrné výrazy na osobu tehdejšího „rudého starosty“ (Vaše vyjádření) a na jeho praktiky a chování k lidem, kteří mu tzv. nejdou na ruku. „Musí skončit“, též Vaše slova. … by mě zajímalo, co řeknete na to, jak se nyní jako předseda kontrolního výboru chová, jak jde do kontrol jen na vyžádání a se zavřenýma očima. Co Vy na to, že bude prý za odměnu umístěn na vedoucí funkci účelově vytvořené organizace města….?

Poděkovat však musím rovněž za ten Váš nádherný „homérovsko-svazácko-trojanovský“ závěr. Též jste jím jen potvrdil, kdo vedl Vaši ruku, kdo Vám našeptával (nebo jde o setrvalý stav?)

Ne M. Dancso, ale spíše Vy se necháváte manipulovat a ovlivňovat. Možná byste mohl „těm vzadu“ vyřídit a zeptat se jich, proč věnují „zkrachovalému komoušovi, bezvýznamnému a neschopnému Balínovi“ takovou pozornost a péči. A proč Vy? Já, chlapče, když jezdil do Lomu nejen hrát fotbal, ale i řešit osobní problémy lidí, tak Vy jste zřejmě v Lomu ještě ani nebydlel. Pravda, pomoci k podivnému pronájmu kavárny pro vaši dceru, kandidátku za S.cz, tak to bych určitě nedokázal. I když to asi jako omluva těm „útrobám kavárny plné návštěvníků“ stačit nebude.