Stávka zaměstnanců v některých souvislostech

Několik let pracuji ve školství, kterého se, jak se tedy alespoň uvádí, vládní škrty nedotknou. Dotknou se ale např. všech provozních zaměstnanců, což považuji za obrovské mínus. Vládní činitelé se rozhodli pro razantní kroky v šetření, ale na opět špatném místě, neboť šetření postihne lidi, jejichž platová úroveň je opravdu nízká a nyní bude ještě nižší.

Uvedu příklad: uklízečka, která si vydělá 10.000 Kč, nyní přijde o 10 % a možná ani to nebude konečný výsledek. Po zaplacení nájemného, které se v Litvínově pohybuje kolem cca 6.500 -7.000 Kč, jí zůstane něco málo přes dva tisíce na živobytí. A to podotýkám, že takový člověk nesmí mít žádnou hypotéku, úvěr a jiné půjčky. Z částky 2.500 Kč je opravdu obtížné vyžít. Neméně podstatné je, že přestává fungovat „motivace k práci“. V některých případech je už teď pro řadu pracující lepší zůstat doma. A jaký to má efekt? Vůbec žádný, protože to, co stát ušetří na chystaných škrtech, vyplatí na sociálních dávkách….

Takový systém je špatný, neuvážený a chybí mu veškerý smysl. Dokonce ani ten, že šetření je nyní to zásadní.

Doufám, přestože jsem dost skeptický, že stávka upozornila vládní činitele se nad těmito problémy více zamyslet. Premiér Nečas po stávce prohlásil, že se stávky zúčastnilo pouze něco málo přes sto tisíc lidí ze státní sféry, která čítá údajně 650 000 obyvatel. Pan premiér si však neuvědomil, že policie, armáda a hasiči stávkovat nesmějí. Kdyby mohli, bylo by to zcela jistě o něco více. Navíc by se měli ve vládě ujednotit, kolik státních zaměstnanců opravdu je. Pokud si vzpomínám, tak před nedávnem Radek John uváděl, že státních zaměstnanců je 450 000.

Domnívám se, že pokud bude současné složení vlády rozhodovat tak jako dosud, získá pořekadlo „chudým vezmeme, bohatým přidáme“, nebo minimálně jich se příliš nedotkneme, opět o něco aktuální význam.

Rád bych se vlády zeptal: přemýšlíte také nad tím, že ti, jimž snižujete kupní sílu, jsou jedním z výrazných faktorů fungování ekonomiky?