„Smogová“ politika

Smog a prašnost ve městě Lom není ničím neobvyklým, bohužel. V Lomu bydlím 29 let, a tudíž mohu s jistým přehledem srovnávat se situací, kdy jsem ještě jako žák základní školy zažil respirátory, uhelné prázdniny atd.

Pravda je taková, že se smogová situace pomalu, ale jistě začíná opakovat. Dávno jsou ty doby, kdy se lidé těšili, jak si zpříjemní pobyt doma vytápěním plynem, pro mnohé to znamenalo úlevu a jakýsi komfort.

Při dnešních vládních škrtech se spousta obyvatel, alespoň tady u nás v Lomu vrací k vytápění na tuhá paliva. A proto především ve večerních hodinách je situace v Lomu opravdu, jak se říká „cítit“.

Pokud mohu srovnávat mezi Loučnou a Lomem, tak je to znát ve všech směrech. Mám obavy, že vyhlídka na zlepšení se v brzké době asi neobjeví a situace se smogem se bude jen a jen zhoršovat. A není se čemu divit, každý se snaží šetřit a někdy i za cenu, která je mnohem vyšší. Mám tím na mysli naše zdraví, zejména dětí, z nichž mnohé si následky nesou po celý život.

Lidé často ztopí vše, co jim přijde, jak se říká pod ruku a v tom vidím potíže. Problémy, které začínají u každého z nás, pokračují na úrovni firem a rostoucích aglomerací, jež pod vlivem kumulace zisku „ekologické obavy“ odhánějí jako obtížný hmyz. Nejsem pro laciné předvolební „harašení v zeleném“, ale pro postihy konkrétních subjektů a těch, kteří si prostě důsledky svého počínání odmítají jen připustit. A na to již zákonná opatření jsou, jen odpovědná místa, včetně místních samospráv tyto skutečnosti přehlížejí, často účelově. Nedělat si tzv. zlou krev mezi potenciálními voliči nestačí, protože proti nim se dopady takto neřešených problémů nakonec obrátí. A v Lomu už je to „cítit“…