S lidmi v ulicích – z očí do očí

Třináctého září, k té „13“ nemám nijak zvláštní vztah, jsem v ulicích města Mostu v rámci volební kampaně OMMO oslovila některé spoluobčany, kterým jsem často kladla jednoduchou otázku – zda půjdou volit a mají-li již vybraného kandidáta. Otázka nyní před podzimními volbami obligátní a některé ani nemusí překvapit, jiní ji mávnutím roky odmítnou.

Není vůbec jednoduché navázat „první“ kontakt, nemáte-li praxi a nejste zrovna „známá tvář“ z billboardu. Nezbylo než si poradit a hlavně překonat počáteční rozpaky, které, jak jsem zjistila, byly na obou stranách – mé i oslovovaných občanů. Po počátečním pozdravu a představení se postupně rozběhl oboustranný rozhovor. Prostě jsme rozmlouvali, a i když čas nebyl nijak dlouhý, stihla se řeč svést na některé části volebního programu. Byla jsem udivena, kolik lidí nechce jít k volbám, ale příjemně překvapena, kolik lidí hnutí OMMO zná a program je oslovuje nebo jsou ochotni se s ním seznámit.

Zároveň jsem pochopila, proč je potřeba vést právě tuhle osobní kontaktní kampaň, snažit se navazovat s lidmi rozhovor, pro ně srozumitelně. Aby kandidáti ne co nejvíc, bez ladu skladu chrlili text, ale třeba jen stručně nabídli určitou jeho část a zeptali se lidí na názor. Vyslechla jsem si i názor, že těm, co musejí nabízet „dary'', moc nevěří, protože za každým takovým gestem, je spíš snaha voliče si „kupovat“ a tím si ho získat bez valné odpovědnosti za to, co se bude dít po volbách, protože pak by se takto získaný volič už neměl ptát, co vlastně takoví zástupci lidu ve svých křeslech vlastně dělají, když jsou vlastně nekontrolovatelní.

Z rozhovoru jsem měla velmi dobrý pocit, protože si někteří občané všimli a přijali pozitivně, že v programu myslíme na všechny skupiny lidí a vyzdvihneme hlas občana, který má také co mluvit do dění v Mostě.

P. S. byla jsem potěšena, že 14. 9. mně vyšel článek v Mosteckém deníku, kde jsem popsala, jak vnímají volby naši senioři a hned během dne mi pár známých, kteří jej tam našli, napsalo, volalo a chtělo znát adresu webových stránek našeho hnutí OMMO. Hledali volební program a další informace.

Je fakt, že naše hnutí nemá bombastickou reklamu, ale může a chce se s voliči setkávat, při rozhovoru se jim podívat zpříma do očí a neskrývat, že změny se nedají dělat bez oboustranného zájmu – Vás i nás. A někdo by už měl začít!