Ruce pryč…, ale tržby z nadsazených sazeb do rukou operátorů

Není již vůbec, jak se v Čechách říká a je, žádným tajemstvím, že nejvíce se daří telefonním operátorům. Tedy jejich majitelům, nikoli těm operátorům sedícím v sídlech firem a zprostředkovávající nám klientům, závislým na telefonní komunikaci služby hovorů, SMS, MMS, atd., atp.

Když se pak objeví nějaký chytrák, bavící se rozesíláním nějakých pochybných, leč opravdově se tvářících SMS zpráv nebo nabídek, dávají operátoři ruce pryč. Hlásí do světa – my nic, my muzikanti!

Škoda, že nedávají ruce pryč, ale spíše umožňují svou vstřícností, a velice často i laxností přiživovat se na tomto „penězovodu“ dalším, tzv. spolupracujícím firmám. Ty Vás pak, jako třeba dnes mě (pokolikáté již a pokolikáté ještě) oslovují prostřednictvím toho pravého operátora či dle hlasu operátorky, aby Vám nabídli jako dobrému a včas platícímu zákazníkovi lukrativní odměnu v podobě nějakých SMS zdarma, anebo jako dnes dokonce i k těm SMS zprávám zdarma zaslání odměny ve výši 1 200,- Kč na Vás účet. Zabito je tak hned několik much jednou ranou – potěší Vás přibylými penězi na Vašem účtu, vytvoří u Vás Vašemu operátorovi vylepšenou image, dostanou se k číslu Vašeho účtu, a když svolíte k rozhovoru i zřejmě k dalším informacím. Pro Váš klid Vás upozorní, že celý rozhovor je nahráván, abyste si snad nemysleli, že přes jejich konání není kontrola. Bohulibé, vstřícné a veskrze krásné jednání, že? Jenže…. Když se zeptáte kolik Vás ta „legrace“ bude stát, dozvíte se po chvíli hrobového ticha na druhém konci komunikačního kanálu opět ráčkujícím a jinak podivně jazykově zabarveným hlasem, že jen 399,- Kč bez DPH měsíčně po dobu 24 měsíců, tedy dva celé roky. Ale za to máte přeci zdarma ty SMS zprávy a 1 200,- Kč na účtu!?

Zkusme však počítat spolu. Těch 1 200,- Kč má tzv. s „outúdva“ (O2) spolupracující firma za tři měsíce zpátky na svém účtu a dalších 18 měsíců na Vás vydělává dalších cca něco přes 400,- Kč měsíčně, a to vše při samozřejmě standardních platbách vašemu „kmenovému“ operátorovi, v mém případě O2. Takže, co jste vlastně vyhráli, co je pro Vás vlastně výhodně, zdarma? To je stejný fígl a klamavý postup vůči občanovi, stejně jako postup v případě těch měst (např. Most, Teplice aj.), kde občan za svoz a sběr komunálního odpadu neplatí a má tuto službu tzv. zdarma, i když je de facto stejně hrazena z jeho daní a nedostane se na něco třeba podstatnějšího a pro občana v úlevě jeho rodinnému rozpočtu potřebnějšího.

Je otázkou, jak dlouho bude něco podobného, k čemu se uchylují někteří podnikavci v oblasti nejen telekomunikačních služeb, ale v poslední době i v oblasti dodávek energií, ještě procházet? Myslím, že tak dlouho, dokud si to necháme líbit a nebudeme tlačit na naše zákonodárce, aby když tuto situaci znají a vědí o ní, i veřejně se nad ní na setkávání s občany pohoršují, zamezili tomuto v podstatě podvodnému jednání legislativními kroky a náročnější a přísnější kontrolou orgánů státní správy i samosprávy majícím k tomu kompetence.

Apropós, jistě Vám došlo, že dnes se mnou hlas z firmy spolupracující s operátorem O2 kšeftík neudělal, natož, aby mi mohl předat tu „krásnou odměnu“ za mé věrné setrvávání u mého zmíněného operátora.