Rozhovor s novým členem vedení politického hnutí OMMO Jaroslavem Saskou

17.04.2017 12:09

    Jak jste se mohli na webových stránkách a na facebookové skupině politického hnutí Občané městu, město občanům (OMMO) dočíst, konalo se v sobotu 25. 3. 2017 9. Shromáždění členů OMMO, které vedle ze zákona daných povinností volilo své nové vedení. Ve funkci 2. místopředsedy se objevuje nová tvář Jaroslav Saska. O koho jde, se můžete dočíst na https://www.hnutiommo.cz/products/jaroslav-saska-2-mistopredseda/. I tak jsme panu Saskovi položili ještě následující otázky:

Byl jste zvolen do vedení politického hnutí OMMO do funkce 2. místopředsedy. Vážil jste rozhodnutí dobře?

Kdybych nevážil, asi bych do hnutí nevstupoval a souhlas ke své kandidatuře nedal. Ale nebylo to rozhodování složité. Do hnutí jsem vstupoval po svém „angažmá“ na jeho kandidátce do komunálních voleb v roce 2014 v Mostě, protože jsem se nemohl ztotožnit s tím, jak byly, a žel jsou i dále, některé problémy v Mostě řešeny, a kdo o nich již tak dlouho rozhoduje. Jako člověk živící se částečně i jako živnostník v oblasti služeb pro komunální oblast jsem se potkával s tak nevybíravým jednáním hraničícím korupčnictvím, že jsem chtěl proti takovým praktikám bojovat. A kde jinde se o to aktivněji snažit než v zastupitelstvu. A i když se nezadařilo a nedokázali jsme oslovit v r. 2014 potřebný počet voličů, přesto je pro mě obdivuhodné, že i bez mandátů hraje politické hnutí OMMO důslednou a docela úspěšnou opozici v Mostě. Jako jedni z mála pranýřujeme nešvary, ukazujeme na nepřípustné praktiky a jednání v komunální oblasti, kde se rozhoduje také o financích nás daňových poplatníků. Jednu zkušenost uvedu, např. s tzv. výběrovými řízeními ze strany SBD Krušnohor, tedy lidí, kteří město dvě volební období vedli a někteří z nich jsou stále v Zastupitelstvu města Mostu či nadále v jeho vedení, byť tentokráte rádoby v jiných dresech Severočechů.cz, kde se to „velmi zvláštními praktikami“ jen hemží. A když jsme po těchto zkušenostech dostal nabídku ke vstupu do hnutí OMMO jako člen a následně pak do jeho vedení jako jeho 2. místopředseda, nebylo o čem přemýšlet. Bral jsem to jako poctu a ocenění dosavadní vzájemné spolupráce, ale i výzvu co a jak dál. Na práci se moc těším, protože bych měl v podstatě pokračovat v tom, co umím a co mě těší a zajímá.

A to jste skoro dal nahrávku na druhou otázku, co pro Vás tedy znamená politika a co si slibujete od svého působení v ní?

Politika… no spíše v politice se rozhoduje o věcech veřejných, o chodu a řešeních spojených až příliš úzce s životy a osudy lidí. A rozhodovat by měli ti slušní, pracovití, a nemělo by to aspoň tolik jako dosud být závislé jen na výši financí, kterým a kterými kdo vládne nebo pomocí nich vládne jiným či jinými. Nelze tvrdit, jako někteří a jejich skoro většina, že mě politika nezajímá, já nic nerozhodnu, neovlivním, co mi je do toho… Naopak, mně do toho je a chci se na tom podílet. V komunální politice, kam zasazuji své ambice, je to o působení v zastupitelstvu a o mandát se chci pokusit na kandidátce OMMO v roce 2018. Ale již nyní se snažím jako občan na problémy poukazovat a např. jsem již s části vedení města Litvínova jednal, abych tlumočil názor na řešení nebo spíše neřešení problémů v části města, kde žijeme s dalšími občany, a jsme na okraji nejen města, ale zřejmě i zájmu radnice o nás a naše problémy. Jinými slovy - své místo v politice vidím v konkrétní práci. Klidně použiji parafrázi slov z jednoho staršího českého filmu – kluci, nekecáme, děláme, ale prosím nezaměňovat s poněkud zprofanovaným sloganem od hnutí ANO Andreje Babiše (smích).

... a dále uvidíme.

Poděkovala redakce stránek.