Retro 2000

14.11.2016 13:07

Někdy nemusí nutně uběhnout až tak dlouhá doba, aby věci, zboží, ale i děje a události dostaly punc tzv. retra. Něčeho, co tu již bylo, a opět se opakuje. Dokonce jde o jakousi periodicky se vracející módní vlnu. A tak se pamětníci i „nepamětníci“ nechávají oslovovat elektrospotřebiči a jinými produkty doby dávno minulé. Snad v oblasti spotřebního koše společnosti bych to i bral, vždyť design skutečných mistrů tohoto řemesla má delší časový a generační horizont. Stačí jen připomenout Alfonse Muchu aj.

Možná i vás, jako mě, toto napadá při sledování povolebního vývoje po krajských volbách v Ústeckém kraji. Retro! Vždyť to už zde bylo…? Ano, bylo. Dokonce již po prvních krajských volbách do Zastupitelstva Ústeckého kraje v roce 2000. Jen role některých rádoby hlavních protagonistů se pozměnily. Tehdy před 16 lety také vyhrála volby KSČM. Vím to, protože v té době jsem jako lídr kandidátku vedl. Stejně jako povolební vyjednávání. Již tehdy bylo těžké a složité udržet ambice některých kolegů, kteří se sice příliš o volební program, kampaň, ani volební výsledek nezasloužili, ale o to větší byly jejich ambice. A také tehdy do toho promlouvalo vedení stran z Prahy, a jiné zájmy, většinou podnikatelské, než zájmy občanů-voličů, které hlasy přidělovali na základě předvolební nabídky, prezentace stran, rétoriky a slibů (tehdy přidělené mandáty: KSČM 18, ODS 17, ČSSD 11 a 4KOALICE 9). Přesto poražené strany ODS a ČSSD poskládaly svou jednohlasovou většinu 28 mandátů a za tiché podpory 4KOALICE v zádech za některé pozice vítěze voleb postavily na druhou kolej. Přitom se nabízela levicová většina KSČM a ČSSD s 29 mandáty. Ovšem nelze odhlédnout od tlaku z pražských centrál KSČM a ČSSD. Ona se totiž rodila a fungovala tzv. opoziční smlouva ČSSD a ODS, která, na dlouho dobu, prakticky až dodnes, pokřivila spoustu standardních demokratických postupů a vazeb. A tak možnost levicové vlády v Ústeckém kraji byla „propachtována a prodána“ za trvání oné vládní „opoziční“ smlouvy ČSSD a ODS a za pravicovou podporu státního rozpočtu na rok 2001. Jak to souvisí se současnou povolební situací v ÚK a jaké že to je retro?

Retro! Místo ODS si dosaďme KSČM. Ta také doslova „plivla“ na své dlouhodobé zásady, které prodala za pragmatismus být u toho, být u moci a zastírat tuto skutečnost údajnou možností naplňovat svůj volební program. Přitom jej lze jen těžko u KSČM dohledat, protože se dostala na pozice ostatních populistických či podnikatelských projektů (SPD a SPO, ANO), které, krom populistických hesel typu „hejtmani kradou, to přestane, zrušíme televizní poplatky, uprchlíky nechceme aj.“ nesouvisejících s řešením problémů kraje, nahradili obecnými frázemi, „chceme, budeme, změníme…“. Jen nikdo neví, co a hlavně jak. „Plivlo se“ na takové demokratické zásady, že vítěz voleb má morální právo na to, navrhnout hejtmana a vedení kraje by mělo být složeno na základě tzv. poměrného zastoupení. Toto vše KSČM odložila a za pomoci vždy ochotné ČSSD v kraji (retro z roku 2000) a populistického uskupení SPD a SPO, v jehož řadách zvolených zastupitelů je dokonce jedna z kontroverzních osob posledních dnů - předseda Svazu bojovníků za svobodu J. Vodička. A i ta Praha zde opět zafungovala. Z centrály KSČM, kde byl a je eminentní zájem jejího předsedy Filipa na tom, aby alespoň jeden kraj mohl dovnitř strany prezentovat jako „svůj“, kde hejtman KSČM „vydržel“, že to zde dokázal i proti Babišovi vykomunikovat, když již v Moravskoslezském kraji to nevyšlo, a jsou jeho lidé mimo hru. Že za cenu ztráty dosavadních prosazovaných hodnot, image? Kdo si toho v nějakých takovýchto souvislostech vůbec všimne! Kdo si všimne, že se jim nezamlouvala původní představa ANO o většině v radě kraje a pak ji sami prosadili pro sebe, a zřejmě zrealizují? Kdo si všimne, jak ukrutná je touha lidí z KSČM po moci za každou cenu, třeba i za prolomení limitů těžby hnědého uhlí bez jakýchkoli podmínek a skrupulí. Obávám se, že nevšímaví jsou a budou novináři, média obecně. I takovýto bezzubý pes demokracie je, žel retrem, že?

Retro se vším všudy. I např. s tím, že J. Foldyna, soupeřící s J. Kuberou (ODS) o největšího populistu v rámci ÚK a ČR odmítl v roce 2000 nabídku a možnost být historicky prvním „levicovým“ hejtmanem, se nyní spokojí jako lídr za ČSSD s rolí neuvolněného náměstka hejtmana. Jakéhosi „krajského pošťáka“ do Prahy, k vládě a parlamentu. Toto retro označil A. Babiš za „neskutečnou prasárnu“. Řekl doslova: „Obešli nás a podvedli, i když nám říkali, že s námi koalici vytvoří. Je to neskutečná prasárna, když společně s námi mohla KSČM pohodlně vytvořit většinovou koalici. Navíc jsme komunistům nabídli nejen hejtmana, ale i většinu v radě. Asi budu muset revidovat svůj názor na pana Bubeníčka, asi jsem se v něm spletl.“[1]

Nyní je již „dobojováno“. Koalice byla „upletena“, jak bylo do médií naznačováno – KSČM, ČSSD spolu s „populistickým konglomerátem“ SPD a SPO. Většina je to křehká, stejně jako byla ta v roce 2000 v podání ODS a ČSSD, s podporou tehdejšího „povolebního uskupení“ tzv. 4K (čtyřkoalice). Stejně jako tehdy i dnes má „většinový vlastník“ skládaných mandátů v Radě ÚK většinu 6 hlasů. Jen programově se zřejmě dnes vládnoucí subjekty Ústeckému kraji více sešly. Konečně staronový hejtman O. Bubeníček za KSČM, protože o to šlo především, o hejtmanský post více pro Filipa než Bubeníčka či KSČM, sám alibisticky do médií prezentoval, že s SPD a SPO je KSČM programově blíže, než s ANO a lidi od ČSSD a SPD-SPO zná a ví, co od nich může čekat. To víme i my, poslušnost a jistotu, že „prebendy“ vydrží celé čtyři roky volebního období. Konečně se občané kraje dozvěděli, jak to je s programem KSČM. Je-li tedy programová shoda, pak asi i KSČM bude prosazovat jako SPD-SPO stop uprchlíkům, zrušení poplatků veřejnoprávní televizi a rozhlasu, protože to jsou opravdu, ale opravdu nosná témata pro řešení problematiky krajské samosprávy. Volejme hurá, když to půjde dobře krajská exekutiva nám zajistí úsporu 135 a 45 korun, tedy celkem 180,- Kč úspor za tyto poplatky. A uprchlíky, které v kraji jen těžko někdo někdy viděl, nám budou rovněž spořit. Jak to bude s dálnicí D8, která tak nějak ujíždí, jak to bude s limity hnědého uhlí, dopravou, zdravotnictvím či inkluzí to víme, vždyť se nám o to budou starat stejní borci z KSČM jako minulé volební období. Jen se neví, jaká agenda se najde pro toho šestého do počtu většiny v Radě ÚK, nebo zda tam bude jen na zvedání potřebného většinového hlasu. Což je, kdo to zná, také někdy pořádná fuška, že?  Konečně, třeba budou využity jeho zkušenosti ve spřádání intrik a podrazů, v čemž je velice zdatný, na to se totiž vzdělání a přirozená inteligence moc nepotřebují.

Ano, nejen A. Babiš se spletl. Nejen jeho dohnalo poznání, že s některými komunisty nejen v ÚK, žel, většinou těmi ve vedoucích pozicích se dost dobře nedá dohodnout a čekat dodržení toho, co se slíbí nebo naznačí, že by se dalo dohodnout. I to je retro… Retro „vedoucí úlohy strany“ nyní nikoli ze zákona, ale z vůle jejích funkcionářů a jejich pozic. Opravdu, retro je retro, ale ne každé retro je tím krásným oživením retra, k němuž se řada z nás vrací pro jeho lety ověřený design a vzpomínku, že pro lidi to smysl má.