Připomínáme si: Mezinárodní den Romů – 8. 4. 2013

08.04.2013 14:06

(ilustr. foto - dnešní Chanov)

Na dnešní den 8. 4. 2013 připadá Mezinárodní den Romů, který je v „kalendáři mezinárodních svátků“ připomínán každoročně od roku 1990, což je den vzniku Mezinárodní romské unie (International Romani Union - vznikla 8. dubna 1971 v Londýně). Romové slaví Mezinárodní den Romů každoročně od roku 1990, kdy byl ustanoven na 4. kongresu Mezinárodní romské unie ve Varšavě. Podobně jako jiné mezinárodně uznávané a připomínané dny má za cíl řešení konkrétních problémů. MDŽ např. boj za rovnoprávné postavení žen, které je i dnes celosvětovým problémem. První květen - Svátek práce - úsilí za snížení nezaměstnanosti a zvýšení pracovních příležitostí, vždyť nejen v rámci zemí eurozóny je nezaměstnanost nad 10 % a v takových zemích jako Španělsko, Řecko aj. dosahuje ještě vyšších dvouciferných čísel.

Mezinárodní den Romů je dnem, který oslavuje romskou kulturu a rozšiřuje povědomí o problémech, kterým Romové čelí. Problémy romského etnika se přitom velice často stávají konjunkturální záležitostí pro různá politická uskupení, která dokáží tzv. hrát s romskou kartou ke svému, nikoliv romskému prospěchu. Nejinak je tomu na Mostecku, kde se vždy hodí hlasy z Chanova, Janova i odjinud, aby nakonec zůstalo jen u slibů, že se pozice, zejména problém nezaměstnanosti v romském etniku zlepší. Nakonec se díky „podržení“ takových nešvarů jako je lichva, protekcionismus, diskriminace aj. zlořádů uspokojí nějaký podnikatel, který dostane třeba za úklid Chanova bez výběrového řízení nějaký miliónek, z něhož menší část nechá ukápnout těm, kteří se na něj lopotí a větší zbytek skončí v jeho rodinném rozpočtu. Stačí se rovněž podívat, jak jsou na tom politické strany se zapojováním a dáváním šancí příslušníkům romského etnika na kandidátkách pro jednotlivé typy voleb. Myslím, že mnoho takových subjektů jako OMMO, které má ve svých řadách Roma Mariana Dancsa, jenž je zároveň 2. místopředsedou hnutí a zastupitelem ve městě Lomu na Mostecku, není. A s baterkou bychom je hledali zřejmě i jinde.

Tak snad třeba letošní Mezinárodní den Romů bude nejen o oslavě a připomenutí si romské kultury, ale i o snaze rozšířit si povědomí o problémech, kterým Romové čelí a hledat řešení. A třeba také o dalších, vzájemně podmíněných podnětech lepšího soužití většinové populace s menšinami. Jen si to nepřejme, ale něco konkrétního proto udělejme. Pozitivní ani negativní diskriminace touto cestou a řešením není. 

Vlastimil Balín