Prezidentské povídání VII., aneb „chytrá horákyně“ zasedá…

06.12.2012 15:00

Zatím jsem se v jakémsi seriálu o přímé volbě prezidenta spíše snažil držet zamýšlení se v mantinelech pohledu na kandidující osobnosti. Dnes se naopak pokusím rozvést již naznačenou myšlenku z předchozího, resp. předchozích dílů, že KSČM využije tyto volby k posílení své značné míry „obchodovatelnosti“. Navíc s něčím, o čemž nemůže vůbec zaručit, že je zbožím, které má na skladě a může jej okamžitě před prvním kolem či druhým dodat, v jaké kvalitě a hlavně - v jakém množství. Jde totiž o potenciál údajně jejích hlasů, jejichž význam v některých očích a vnímání mohl zvýšit výsledek krajských voleb v říjnu 2012. Jenže ono u krajských voleb nebylo skoro 64 % voličů, a tak může být tento „množstevní“ kalkul docela lichý.  

Proto jsem si tentokráte již do titulku dovolil poznámku – aneb „chytrá horákyně“ zasedá. Ano, KSČM jako jediná ze stran zasedajících v současném českém parlamentu nevyslala do přímé volby prezidenta ČR svého stranického kandidáta. Vykolíkovala si tak prostor pro případné nabídky, co za „své voličské hlasy“ může očekávat, resp. ráda by očekávala za zisk. Nenechala samozřejmě nic náhodě a dokonce vyzvala kolegy na politické scéně, a samotné kandidáty, aby se „pochlapili“ a s takovými nabídkami přišli, že oni čekají. Nečekali dlouho. Ozvali se tzv. nezávislí kandidáti, kteří ani dosud nevědí, zda vůbec budou kandidovat a jak dopadnou u odvolacích soudních instancí – J. Bobošíková či T. Okamura. Ozvali se i z tábora SPOZ – Zemanovci i ČSSD. KSČM se zachovala opravdu jako správná „chytrá horákyně“ ze stejnojmenné pohádky B. Němcové. Ale to se těchto obou opravdu chytrých dam nechci vůbec dotknout. Tuto pozici „chytré horákyně“ kdysi ani ne tak vymyslel, jako spíše použil současný místopředseda J. Dolejš a od té doby se sám dle tohoto úsloví choval, někdy i (raději) dokonce více ve prospěch své rodné matky strany.

V sobotu má KSČM své zasedání, kde se má údajně konečně nějakým zásadním způsobem vyslovit, koho z kandidátů na prezidenta ČR doporučí „svým voličům“, aby jej volili. Zatím se KSČM a ti, co za ni do médií mluvili, chovali jako „chytrá horákyně“ – ani ve dne, ani v noci, ani na voze, ani na koze, ani bosá, ani obutá, ani dar, ani nedar … Jenže tentokráte by velice ráda, aby „dar - ptáček neuletěl“ a nějaký dar za její údajnou podporu někoho z kandidátů, nejlépe samozřejmě toho vítězného, ke KSČM, a nejlépe k některým z nich, doputoval. Jenže on ten sobotní výrok směrem ke „svým voličům“ a členské základně, jak se ukazuje, a potvrzuje to i řada indicií, bude nejspíše v duchu již známého „ano – aj.“ (jako v té jedné televizní soutěži, kde soutěžící měli poznat z různých indicií povolání neznámé osoby Ano – aj., ano i ne, tehdy jsme byli ještě na jedné „státní lodi“ se Slováky). Takto to vlastně doporučil „politolog v důchodu“ Z. Zbořil, který dlouhodobě radí, zřejmě externě, panu V. Filipovi, o čemž jsem měl tu možnost (jistě ne čest!) se přesvědčit v době své osobní, politické likvidace, kdy tento politolog dával k dobru svá různá vyjádření k mé osobě, i když, jak zdůrazňoval, „senátora Balína neznal“. Konečně ze způsobu dosavadního vyjadřování představitelů KSČM byl tento „zbořilovsko-studentský“ rukopis patrný. Pan Filip si, co by předseda s nějakým konkrétním doporučením nezadal. I když samozřejmě inklinuje z řady osobních důvodů k M. Zemanovi, říci to nechce, spíše nemůže, zdráhá se… A tak za sebe vystrčil europoslance V. Remka. Ten veřejně tlumočil, že by KSČM měla podpořit nejspíše M. Zemana. Konečně volby do EP budou taky coby dup, a proto třeba za to pro V. Remka může být pozice lídra na kandidátce KSČM pro tyto evropské volby. Jenže - proč se nesvést na vítězné vlně s ČSSD, to by přeci byla věčná škoda. Tak naopak, a jakoby opět mimo stranickou linii se vyjádřil místopředseda ÚV KSČM J. Dolejš, že by KSČM měla podpořit kandidáta ČSSD J. Dienstbiera. Dnes si tuto inklinaci ke kandidátovi za ČSSD může dovolit, neboť KSČM je spoluvládkyní ČSSD na mapě krajů. Takže kdo by jej dnes „obviňoval“ ze „sociáldemokratismu“. ÚV KSČM bude v sobotu 8. 12. 2012 zasedat a svou pozici k přímé volbě prezidenta ČR si tato strana ráda vysedí jako své zvažované zlaté vajíčko.   

V takovéto nešťastné atmosféře se koná sobotní zasedání ÚV KSČM, kde údajně členové vyslechnou mimo jiné informaci předsedy V. Filipa ze schůzky představitelů ČSSD a KSČM v PS P ČR právě na téma podpory kandidáta ČSSD pro přímou volbu prezidenta ČR. Osobně se domnívám, že se bude zvažovat pozice „jet na vítězné vlně s ČSSD“ i pro příští volby do PS P ČR anebo se přiklonit k Zemanovi vážícího na sebe „zajímavé“ struktury z podnikatelského až ruského prostředí…. Když by doporučení znělo, a ono to tak nejspíše může dopadnout, že… „vyzýváme, aby členové a sympatizanti KSČM volili někoho z tzv. levicových kandidátů“, tak to bude o tolikráte již ze strany KSČM zvolené pozici a taktice „chytré horákyně“. Ta je možná třeba i na individuální úrovni „obchodovatelná“ – na čitelnosti KSČM však nepřidává. A tak žili z toho někteří spolu, snad i dlouho, skoro až do smrti.

Související text: Prezidentské povídání, (VI.)