Prezidentské povídání (I.)

21.07.2012 21:27

Na seriál článků k přímé volbě prezidenta jsem se chystal již delší dobu a hodlal jsem se mu věnovat až po krajských volbách, jenže … jenže se kolem tohoto historicky průlomového kroku v tzv. přímé demokracii začínají dít zajímavé věci, vést pozoruhodné řeči a jeho „voličský král“ - občan je vystavován nejen mediální manipulaci.

O většině konkurenceschopných kandidátů je celkem jasno. Nastoupili tzv. straničtí, nestraničtí a někteří, resp. opět většina z nich se prezentuje jako nadstraničtí a na centrálách politických stran, údajně nezávislých osobnostech. Jasno má bývalý předseda ČSSD a premiér vlády ČR dnes důchodce na Vysočině objímající stromy M. Zeman (jinak též v době svého předsedávání autor článku v Právu „Tři U křivky“, kde jedním ze tří prezentovaných cílů ČSSD bylo odstranění KSČM z politické scény). Má nominaci 10 senátorů, a to dokonce skoro napříč celým politickým spektrem a vládne též již peticí podepsanou více než 50 000 podpisy občanů. Volební štáb a sbírání podpisů zahájil již i horký kandidát na celkového vítěze přímých prezidentských voleb, bývalý premiér tzv. úřednické vlády J. Fischer. Pozadu nezůstali ani straničtí kandidáti dvou největších parlamentních stran ČSSD a ODS – senátor za ČSSD J. Dienstbier, ml. a místopředseda Senátu P. Sobotka, kteří starosti s potřebným počtem podpisů pod „nějakou“ peticí určitě mít nebudou, protože žádné shánět nemusí a nebudou. Na rozdíl od dalších potencionálních kandidátů, o jejichž případné kandidatuře se rozhodne právě tehdy, dokáží-li jejich štáby 50 000 podpisů sehnat – europoslankyně Z. Roithová, šéfka Suverenity J. Bobošíková, či „ideolog hradu“ L. Jakl nebo V. Dlouhý, jejichž role bude nejspíše v rozmělnění hlasů občanů v prvém kole volby prezidenta. Dalšími, jejichž jména spíše jen probublávají, jako jakýsi kolorit často neopodstatněných občanských očekávání jsou – podnikatel v cestovním ruchu T. Okamura, bývalý ředitel ČNB Z. Tůmy nebo další, sociální sítí Facebook vyvolávaných osobnosti jako např. politoložka z VŠE prof. Dvořáková, šéfka občanského hnutí Alternativa zdola doc. I. Švihlíková aj. Jasno není ani o dalším možném stranickém kandidátovi, který by asi nemusel shánět potřebné podpisy ministru zahraničních věcí a předsedovi TOP 09 K. Schwarzenbergovi.

Tradiční vyčkávací postoj zaujímá další parlamentní strana, která se jinak dokáže „prsit“ velice často svou pozicí třetí nejsilnější, nyní prý druhé nejsilnější strany, mající v mediálních hrátkách agentur pro výzkum veřejného mínění dokonce našlápnuto na první příčku v žebříčku volebních preferencí. Inu, kdo nic nedělá, nic nepokazí. Kdo odpovědnost nemusel zatím po listopadu nést, nemusí se občanům zodpovídat z toho, jak ji nesl či neunesl … To je případ KSČM. Navíc ráda a často lidem předkládá myšlenku, že lépe již bylo…V jejích řadách je pravděpodobně dost lidí, zejména z vedení, zklamaných, že tentokráte nebudou tolik „obchodovatelní“, jako tomu bylo v případě volby prezidenta oběma komorami českého parlamentu. Ale přesto se lze z řady indicií domnívat, že své nové hřiště pro zákulisní kšeftíky a svou „prodejnost“ ku prospěchu jednotlivců v případě přímé volby prezidenta již začala tato strana opět docela úspěšně kolíkovat.

Proto jsem si nechal minimálně tři jména, tři případné potencionální kandidáty na post prezidenta ČR na konec tohoto prvého dílu „Prezidentského povídání“ …. Z dobře informovaných zdrojů KSČM zaznělo, že se zvažovalo, a údajně se oslovení odehrálo, o mostecké senátorce A. Dernerové, byť zatím nevyšla „senátní karta“ ustavení samostatného klubu KSČM a …, kde měl hrát svou roli i její kolega senátor J. Doubrava, jak známo bývalý člen KSČM, dlouholetý starosta a jedno volební období i senátor za tuto stranu. Nyní „zarputilý, až rodilý“ Severočech.cz. Jmenovaná prý nabídku zatím nevyslyšela. Tak někteří členové VV ÚV KSČM ne bez souhlasu předsedy V. Filipa opět tlačí na „ozkoušenou roli“ prvého československého kosmonauta, europoslance V. Remka, a o případném kandidátovi KSČM se údajně bude rozhodovat až na podzim. Zřejmě těsně před termínem podávání kandidátek. Vždyť i v tomto případě by se podpisy občanů shánět nemuseli, protože KSČM vládne v PS PČR 26 poslaneckými mandáty. A proto se zatím z KSČM mlží tu nejen verbální podporou M. Zemana, protože pod jeho doporučením k volbě od senátorů je i podpis senátorky za KSČM M. Bayerové, tu jinými kroky …., např. dělením se o svou mediální poradkyni se současným hradním pánem.

Konečně se ve svém uvažování dostávám ke jménu, pro které jsem jako senátor za KSČM ve všech kolech poslední volby prezidenta v roce 2008 (a že jich bylo) hlasoval – k prof. J. Švejnarovi. Ten, byť se sám vyjádřil, že se o případné kandidatuře rozhodne během léta, se stal, zřejmě nevědomky, předmětem prapodivných politických hrátek, což mi dokládá nejen článek mostecké novinářky „na volné noze“ L. Bartoš v Parlamentních listech - „Pionýři se znovu ozvali. Chtějí za prezidenta Švejnara“, která v hnutí S.cz vidí spíše průkopníky něčeho nového, světlého a čistého, na rozdíl od jiných, kteří o stejném hnutí hovoří jako o „družstevních svazácích“, jimž není nic svaté. Již po koketování senátorky A. Dernerové s aktivitami podnikatele A. Babiše se dalo čekat, že vývoj bude mít jakési pokračování. Ona totiž prý údajně nabídka kandidatury jmenované senátorky na prezidenta ČR od KSČM byla „okovaná“ očekáváním, že je šance, aby do pražského centra v ulici Politických vězňů 9 dorazil i příslušný finanční obolus nejen na tuto volební kampaň a to by od mateřského hnutí Severočeši.cz asi nebylo dost dobře možné, protože takovým finančním zázemím ani charitativními sklony otec-zakladatel, podnikatel J. Zelenka, ani SBD Krušnohor nevládnou. Konec konců dalo se předpokládat, že účinná spolupráce obou subjektů, založená nejen na likvidaci bývalého mosteckého senátora za KSČM oba subjekty dále sblíží. Vždyť i rétorika jejich představitelů si je až nápadně podobná, plná neomalenosti, ataků proti EU, proklamací k odstraňování a prý boji proti korupci či národoveckou až nacionalistickou rétorikou atd.

Přiznám se, že prof. Švejnarovi nerozumím, jak se mohl nechat ošálit a vtáhnout do těchto mediálních hrátek snad jen hnutím Severočeši.cz. a posloužit jejich dalšímu, „bezplatnému“ zviditelnění. Ale na druhou stranu, jsou-li pravdivá slova jeho vyjádření na hradě Hněvín, že „Severočeši.cz jsou pro mě pionýry v tom pravém – americkém – slova smyslu. Je to zajímavý model hnutí, průkopnický: dokázali jako první na regionální úrovni zatočit s korupcí a nekalými praktikami“, pak jej trochu chápu z pohledu jeho americké zkušenosti... Kdyby zavítal např. na jednání zastupitelstva města Lom, kde v koalici vládnou představitelé Severočeši.cz a radní a v jedné osobě místopředseda S.cz B. Schwarz chodí po Lomu s „kolty opravdu proklatě nízko zavěšenými“, vyhrožuje, ohrožuje občany, byť zatím „nestřílí“, a to vše za dohledu předsedy S.cz a ředitele SBD Krušnohor Most F. Ryby, který zde má dům zabírající i část bývalého městského chodníku… A kdyby třeba věděl, kolik majetku od statutárního města Most koupil otec zakladatel S.cz J. Zelenka, a třeba jen několik málo hodin před koupí bývalého objektu sídla MěP Most „trumfl“ nabídku jiného zájemce o nějakých pár desítek tisíc korun (to určitě v rámci účinného boje proti korupci a protekcionismu!!!). Kdyby věděl, že se dá v rámci boje proti korupci jezdit na odborné zahraniční stáže a kongresy za peníze firem prodávajících zdravotnická zařízení a přístroje, třeba do amerického Chicaga, kdyby věděl, že lze prodat i majetek města, který historicky patří jinému vlastníkovi a snad právě proto jej z pohledu pana prof. Švejnara - „mostečtí pionýři“ - prodali pod cennou (KD Repre v produkční hodnotě 520 mil. Kč za pro kupce hezkých 28 mil. Kč, a to vše opět určitě v zájmu účinného boje proti korupci. Kdyby viděl, jak se provádí veřejné nakupování hlasů voličů, kdyby ….

Ano, třeba by pak naznal, že česká varianta boje proti korupci je ve své podstatě „geniální“, je vlastně virtuální realitou, kde nejlépe se vymetá korupce virtuálním koštětem na webu a velice účinně se též nejlépe odstraňuje za „nakradené peníze“, protože, „co jiní ukradli, my rozdáme“. Česká genialita je v tom, že u nás si lze korupci prostě koupit... A je to! Věřím, že rozhodne-li se nakonec prof. Švejnar kandidovat (na jeho místě bych citlivě zvažoval šance), vyvaruje se takovýchto „kamarádů“ z řad „mosteckých družstevních svazáků“.

V tomto prvním dílu jsem chtěl jen naznačit některé souvislosti kolem diskutovaných potencionálních kandidátů na prezidenta ČR. V těch dalších se pokusím již analyzovat některé konkrétnější problémy, vyhlídky kandidátů, obsah kampaně a byl bych rád, kdyby PT čtenáři byli pozorní a dokázali vidět některé vazby politiky a ekonomiky, podnikatelského prostředí. Věřte, žádný prezident v daném systému nemá šanci naplnit všechna naše očekávání, ani vzešlý z přímé volby. A stále si myslím: na vině není přímá volba!