Podvod na voličích Made in ANO?

12.10.2016 21:59

Jistě bude ještě kolem podivuhodných (nebo snad podivných) voleb do zastupitelstev krajů a 27 senátních volebních obvodů v říjnu 2016 napsána spousta komentářů, hodnocení či zamyšlení, ale s jedním by se čekat nemělo. Jak je to s tolikrát opakovaným výrokem Váni Babiše o tzv. podvodu na voličích? Použil je tolikrát, kolikrát bylo hnutí ANO jako subjekt, který dostal největší procento hlasů ve volbách odstaveno od postu hejtmana a přímo z koalice, která by měla v dalších čtyřech letech příslušný kraj řídit. „My, hnutí ANO jsme vítězi voleb, všichni se proti nám spojují, abychom nemohli rozkrývat jejich švindly a podvody jejich korupci,“ tak nějak či podobně hřímá do mediálního éteru.

Ale jak se také říká, když dva dělají totéž, není to totéž, že? Např. v kraji Ústeckém by údajně klidně mohl pokračovat ve funkci hejtmana přechozí hejtman z komunistické formace „hodný děda“ Bubeníček. To není mé hodnocení, ale převzaté a několikrát v některých médiích opakované, když se hodnotila práce hejtmanů. Vždy, když se došlo k této personě, jaký že je to hejtman, objevil se postulát – no jaký je, je údajně hodný jako pohádkový dědeček…

Ani Váňa Babiš jej před volbami nešanoval. Nebo snad neříkal na billboardech hnutí ANO visících po Ústeckém kraji ještě nyní po volbách pravdu? Zněla – „zabráníme hejtmanům, aby dále kradli, vést kraj musí lidé, kteří v praxi něco dokázali, ne papaláši… atd. atp.“

Ale asi hnutí ANO a Babiš osobně voliče klamali a nemysleli tato slova vůbec vážně, když nyní by jako vítězi voleb přenechávali pozici hejtmana ÚK lídrovi (pardon vedoucímu kandidátu kandidátky KSČM, zřejmě lídr lze lehce zaměnit za sígr, tak lídr se u třešniček nepoužívá…) volební formace KSČM? Anebo se ANO a její lídr Urbánek bojí převzít odpovědnost za chod kraje z pozice hejtmana?

Ale ať již je to tak či onak, jedno je jisté. V Ústeckém kraji se prostě jen realizuje staronový scénář použitý již v roce 2000, jen s jiným politickým subjektem (ČSSD a ODS). A letos je to ještě o záchraně pozice předsedy KSČM V. Filipa, pod nímž se notně kymácí již před sjezdem a na něm oslabená pozice, navíc umocněná jeho styky a kontakty s velice kontroverzní mediální podnikatelkou Mrencovou (alias Proutníkovou či Komínkovou, na což taky dojel i bývalý hejtman Jihomoravského kraje M. Hašek). Ale hraje se i o případný povolební pakt po volbách do Parlamentu ČR v příštím roce 2017 a druhou přímou volbu prezidenta ČR, a Zeman by údajně velice rád chtěl dále spojovat a moderovat politický a společenský prostor v ČR a přilehlém okolí. Údajně se už konalo několik schůzek ve formátu Babiš - Zeman, Zeman - Filip, Babiš - Filip. A jako bonus by bylo odstranění B. Sobotky z čela ČSSD. Což jestli kluci a holky v ČSSD neustojí, zahrají si o pozice této strany v české kotlině. Konečně schůzka Zemana se zřejmě staronovým hejtmanem Jihočeského kraje J. Zimolou a první „nesmělá“ prohlášení ministra vnitra, bývalého pučisty v ČSSD Chovance a poslance Tejce jsou prvními, na podstatu chystaného procesu upozorňujícími zatím jako „nevztyčenými prstíky“.

Prostě podvody na voličích mohou mít a mají jen různé podoby, tváře, obsahy, zabarvení. A na to Made in ANO, bychom si nejen my voliči, ale i v ČSSD měli dát zatracený pozor.