Petenti k problematice kapacity mosteckých MŠ rozumnější než arogantní radní

Přes rok se odehrává souboj rodičů a petentů k problematice rozšíření kapacity mosteckých mateřských škol s magistrátem a arogantními radními na čele s primátorem Ing. V. Vozkou. Po doslova ze země vydupaném setkání radních s některými petenty a zástupci médií, které se uskutečnilo 7. března 2011 (informace, s níž jste se mohli seznámit na www.balin.cz), byl tzv. nastolen mír. Čekalo se na výsledek zápisu dětí do MŠ s nástupem v září 2011. Je po zápisu i jeho vyhodnocení, které se objevilo zatím jen ve velice stručné podobě na krajských stránkách Práva a v ještě stručnější podobě na webu mosteckého magistrátu.

Výsledek zápisu dal petentům plně za pravdu. Z celkového počtu 771 dětí, které se k zápisu dostavily, resp. stejného počtu podaných žádostí, bylo uspokojeno 542 žádostí. Odmítnuto bylo a neumístěno do MŠ zůstalo celkem 229 dětí. Jako důvody jsou ze správního řízení uváděny – 38 nesplnilo kritéria (?) a 191 dětem nebudou tři roky ani k 1. září 2011. O jaká jde kritéria, když jedním z těch „vypíchnutých“ je věk tři roky, který je myslím jedním z těch základních? Lze se rovněž domnívat, že určitě nepožádali všichni rodiče tříletých dětí narozených v roce 2008 či na základě předchozí špatné zkušenosti dříve neuspokojení. Magistrát ústy tiskové mluvčí „utěšuje“ neuspokojené žadatele tím, že jakmile děti dosáhnou tří let, mohou být mateřinkami přijaty i v průběhu školního roku. Na jaká místa se však neříká.

Z výsledků zápisu se potvrdily objektivní a racionální odhady petentů k problémům chybějících kapacit mosteckých mateřinek. Vědí to samozřejmě nejlépe i samotné ředitelky všech mosteckých mateřinek, ale z obavy ze ztráty místa či jiných „postihů“ raději mlčí a snaží se, jak to jen jde, suplovat absenci dlouhodobějšího podceňování této problematiky zodpovědnými vedoucími funkcionáři statutárního města Mostu, počínaje primátorem Vozkou (SMM), bývalým náměstkem Kurcinem (KSČM), současným náměstkem Pitínem (SMM) a konče bývalou vedoucí odboru školství kultury Boudovou, dnes „první dámou“ -tajemnicí magistrátu.

Docela trefně potvrzují nepříliš odpovědný přístup k tomuto problému titulky uvádějící výsledky zápisu dětí do MŠ v Mostě na stránkách Práva a webu magistrátu. V Právu redaktorka Š. Tonarová zvolila titulek objektivizující – Mostecké školky odmítly dvě stovky dětí (dokonce v něm byla k městu shovívavá, když 29 neuspokojených žádostí ubrala). Kdežto na webu magistrátu se hrdě a pozitivně hlásá – V září nastoupí do školek stovky nových předškoláků. Inu, jak se říká – „proti gustu, žádný dyšputát“. A růžové brýle na očích mosteckých radních jsou již dostatečně známým doplňkem. Jen stále více lidí již vidí, a nejen na tomto pro „ne-rodiče neprioritním problému“, že na růžovou se v posledních dvou volebních obdobích v Mostě lakuje kde co. Bude zajímavé, o čem bude řeč na avizované a v podstatě dohodnuté schůzce petentů, rodičů a médií s vedením magistrátu k problematice kapacit MŠ a jak rychle bude svolána, bude-li tedy vůbec konána.