Pád koalice v Mostě. Jde o limity? Určitě o limity v nás.

11.09.2015 18:48

Možná nejen já i Vy se můžete ptát, co nakonec stálo u konce koalice Severočeši.cz, KSČM a ANO v Mostě. Řekněme, že tato koalice měla aspoň vizuálně plnit účel volebního výsledku vzešlého z voleb v roce 2014 a zároveň měla nepřipustit opětovné, do té doby jinak akceptované vládnutí Severočechů.cz, resp. Sdružení Mostečané Mostu na úrovní místní samosprávy v Mostě, v němž více nebo méně alternovali zástupci politických subjektů od KSČM, ODS, TOP 09 nebo ČSSD.

Na celé věci – ač se tak nějak zdůrazňuje „ticho“ až to, že někde „Vědí první“ – tzn. na Parlamentních listech https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/VIME-PRVNI-Babisovi-se-dnes-mozna-rozpadne-koalice-uz-ve-tretim-meste-Jde-o-Most-398682, kde už kolem 11.00 hod. 10. 9. 2015 je řečeno, že „Bližší podrobnosti v tuto chvíli nejsou k dispozici, ovšem senátorka Alena Dernerová, která je zastupitelkou Mostu za vládnoucí Severočechy Most, potvrdila, že dnes na odpoledním veřejném zasedání zastupitelstva města bude veselo. "Co přesně se bude dít, jaký bude itinerář a podobně, to bude ale velkým překvapením. Je to těžko přehledný terén," podotkla k záležitosti.“ Co lze říci v reakci na obsah této „politické diagnózy“ od paní doktorky je, že celá věc nevznikla tzv. shůry a děla se a nějak k ní někdo směřoval.

Pojednejme nyní o možnostech vedoucích k onomu rozkolu v mostecké koalici

 1. Na mostecké úrovni nejde v žádném případě o „ideologickou“ rozdílnost přístupů k řešení problémů Mostu a okolí – pustí-li se do řad místní exekutivy nejen, ale zejména zástupci KSČM, jdou tyto ideové diskrepance stranou a o peníze jde až v první řadě;
 2. O ideové rozdílnosti, dle nichž se volič tak často rozhoduje v přidělování hlasů, zde nejde, a to minimálně od r. 2006, odkdy byla zahájena spoluvláda komunistů a Sdružení Mostečané Mostu – komunisté bývalí, současní a třeba i ti budoucí. A není žádným tajemstvím, jak se v té době porušoval zákon o obcích (násilné obsazování kanceláře primátora za asistence zmatené městské policie či na pokyn MV ČR opakované ustavující jednání ZmM);
 3. Postupným dělením, resp. přerozdělováním veřejných financí z pohledu velké kauzy spojené zejména s akcí „Prodeje KD Repre“, které se v roce 2010 prodávalo z města – rukou „národněfrontovskou a upatlanou“ až na jednu výjimku všemi tehdy v Zastupitelstvu města Mostu. Někteří se hlasování nezúčastnili a omluvili se (7), aby dnes čistšími mohli se zdát. „Omyl“, milý voliči, ti rozhodující, co hlasovali pro údajně „solidní“ prodej KD Repre jsou dnes např. senátorkou Mostu za S.cz, poslankyní za KSČM, náměstkem ministra průmyslu a obchodu za ČSSD nebo „politicky“ nepolíbeným podnikatelem od Severočechů.cz a dále ti, co byli dopředu „varováni“, že nemusejí, nebo ať raději „nechodí“. Dnes, když se KD Repre poté, co „Komár Olejrát“, jak jej označil údajně zasvěcený týdeník Homér ještě ke konci roku 2010, má vracet na město a „Olejrátovi“ se má vracet cca 10 mil. Kč z dále již neproběhnuvší proměny celého záměru, je již „uloženo“ do paměti všech hlasujících „pro“, kolik byla ona možná výše „všimného“, jíž byli účastni.  
 4. Uplynul nějaký rok. KD Repre je skoro zapomenuto. Tedy nikoliv zcela, ale mezi Mostečany si nedovolím sázet ani na paměť krátkodobou a už vůbec na dlouhodobou. Píše se rok 2015, je rok po volbách do Zastupitelstva města Most a máme tu opět cosi „neočekávaného“ – po ani ne roce „spolu zase všichni nekamarádí“. Nic divného! V Mostě skoro všechno. Koalice ANO – KSČM – Severočeši.cz vystavili „politici“ od S.cz parte. S odkazem na poučenou autorku do PL: „"Rozpad koalice? O tom se tu mluví už čtrnáct dní," uvedl Petr Prokeš, mluvčí opozičního Sdružení Mostečané Mostu. "Jenže nám se nic neřekne. Oni s námi nemluví. Každopádně dnešní zastupitelstvo asi bude dlouhé, chce to velkou svačinu," poznamenal ještě.“ Zřejmě pod dojmem prvního soudního vítězství ve sporu, kdo to vlastně předsedá straně Severočeši.cz, protože i tato informace z úst jednoho ze dvou předsedů S.cz L. Pitína, jinak zastupitele za SMM najednání ZmM zazněla. Volba J. Zelenky a B. Schwarze či odvolání H. Jeníčkové z vedení S.cz bylo nelegitimní.
 5. Proč? Co se děje v útrobách koalice v Mostě rok před volbami do Krajského zastupitelstva Ústeckého kraje a v senátním obvodu č. 4 v Mostě? No, některé výzkumy veřejného mínění tvrdí, že „Babišovci“ trumfují „Bubeníčkovce“… Nevím, ten více než rok před volbami mě „optimismem“ touto cestou, resp. ani k jedněm nenabádají, ale je možné na předvolební kampani začít pracovat už nyní, a nebylo by to až zase tak nic moc divného.
 6. O čem? O limitech, které 10. 9. 2015 přijíždí dosti zmatečně před hornickou veřejnost do Mostu vysvětlovat ministr financí Babiš s ministrem životního prostředí za ANO Brabcem. Horníci, ale ani veřejnost laická a občanská se nedozvědí nic, co by do té doby nevěděli, vlastně věděli. Snad, že je vše „zpolitizováno“ a ti před nimi to prostě na úrovni tohoto státu neuměli tak dobře, ale oni se to dosud evidentně nestačili naučit… To není ironie, to je fakt! Reakce z řad horníků na tiskovce na sebe nenechají čekat.
 7. Je odpoledne 10. 9. 2015 a zasedá Zastupitelstvo města Mostu. Do éteru posléze zazní od náměstka za Severočechy.cz M. Hrvola , že se rozpadla koalice Severočeši.cz – ANO – KSČM. Důvodem je „špatná komunikace“.[1] Ano, „nikdy spolu všichni nekamarádíme“. Ale penězi a politickým vlivem jištěná moc se jen tak neopouští, není-li další nabídka přeci jen o něco lákavější. A stále prosím veďme v patrnosti – je před volbami v roce 2016 do krajských zastupitelstev a senátu. Most má své žhavé stranické rivaly na pozice v kraji, kde vládnou oni „Bubeníčkovci“, a chtějí jistě i další, a do senátu by jistě i ráda paní doktorka, zda za S.cz nebo za nějaký další subjekt, kde ještě nebyla, dosud neví zřejmě ani ona. Více třeba na https://neovlivni.cz/prehledne-mapa-vlivu-ustecka/, kde se některé gordické uzly cení třeba jako limity těžby prolomené.
 8. KSČM v závěru XX. století v otázce limitů těžby tápala a lavírovala a tehdy i dnes stále ještě místopředseda ÚV KSČM cejchoval ještě senátora za KSČM Balína, že jakožto zastánce prolomení musí být tudíž ve vleku hornických lobby. KSČM dnes zřejmě stejnými ústy bude tvrdit o prolomení totéž, co její tehdy senátor, že ona by ty limity prolomila nejen všemi deseti, kdyby na kraji mohla setrvat. Chce, resp. její místní „persony“ chtějí v sestavě zůstat a v Mostě i na kraji se i nadále udržet. Co není, může být! A v souladu s blížícím se sjezdem KSČM v příštím roce někteří rudě-zelení, spíše více zešednou, než aby si vzpomenuli na svá léta nedávná, kdy kopat do druhých bylo jejich koloritem. Dnes jde přeci (opět) o křesla – stranická a poslanecká – vždyť mají hypotéky, leasingy (jak rádi a často argumentují), o jejich budoucí důchod, neboť věk na nás pracuje tak nějak spravedlivě – až ke smrti, řeklo by se. Nechtějme tedy nic víc ani po KSČM, která přeci je nejblíže „lidem práce“ a v potu tváře svých funkcionářů okresních a dalších má na mysli vždy blaho občana. A i oni jsou přeci občany!
 9. Tedy? Nabízí se mi jedno možné vysvětlení pádu mostecké koalice. Matematické – 2 je menší než 3. Tzn. Babišovo ANO v Mostě s údajně „solitérsky“ se orientující náměstkyní pro ekonomiku a majetek a dalšími, biopalivy zatíženým podnikatelem, toho času ministrem financí nemá jaksi mezi uhlobarony Mostecka a okolí nejlepší vyhlídky. Prolomit proto limity se dvěma subjekty, které je – a jak rádi – podpoří. A přitom bude se přeci jen lépe domlouvat a volební kampaň tak jako tak něco stojí, že?
 10. Za „životní prostředí čistější“…? Ale na Mostecku stavební firma (-y) jen čekají, budou-li moci vyrazit do projektových záměrů, že o pár kilometrů dál, než je dnes Horní Jiřetín, bude vyrůstat s jejich investičním přispěním nějaký ten domek.
 11. A co z toho všeho? Nebuďme naivní. Ona nám ta koalice v Mostě nepadla jen tak nebo že by v ní někteří zapomněli mluvit. Ty limity totiž nejsou jen o uhlí, občane, ty jsou o Tvé volbě umět se rozhodnout a zvolit třeba právě ty politiky, co jim to v Mostě tolik svědčí. A na kraj už se zase těší.

 


[1] Severočeši Most nečekaně ukončili koalici. Své partnery tím zaskočili. Idnes.cz [online]. Dostupné: https://usti.idnes.cz/rozpad-koalice-v-moste-0bd-/usti-zpravy.aspx?c=A150911_2191008_usti-zpravy_alh. [cit. 11. 9. 2015]