OMMO – zkušenost, která by měla pokračovat

 

Je po komunálních a senátních volbách. Ráda bych se k jejich průběhu a výsledkům vyjádřila.

Nejdřív začnu výsledkem. Lhala bych, kdybych řekla, že mě výsledek nezklamal, ale i ta získaná procenta, znamenají, že OMMO lidé zaregistrovali a dali mu svůj hlas. Věnovali nám přízeň, přestože jsme nové hnutí, a právě v Mostě (od června roku 2010).

Naše propagace probíhala také na webových stránkách OMMO, osobním kontaktem v předvolební kampani mezi lidmi v ulicích města. Podporu jsme od občanů zaznamenali a často nám sdělovali, že osobní kontakt se stranami a jejich zástupci jim chybí, a to nejenom před volbami. Snažili jsme se vysvětlit svůj volební program a jakým směrem se hnutí OMMO ubírá, že záleží na názorech občanů. Mnohdy jsme dostali i tipy na řešení.

Všem, kteří nám dali svůj hlas při volbě, patří moje poděkování a odhodlání, že naše hnutí se bude ubírat směrem, jakým jsme slíbili. Tím, že se nám nepodařilo získat prozatím mandáty v ZmM neznamená, že nebude dále naslouchat lidem a snažit se ovlivňovat jejich názory a postoje.

Osobně „kabát nevyměním“ ani pod vlivem neúspěchu tady v Mostě a za svými názory si budu nadále stát. Bude velmi záležet na tom, aby lidé prohlédli, že „kupování“ si jejich hlasů je jen účelovým a populistickým krokem, který zafunguje v momentě, kdy se tak masivně a s tolika financemi spustí mašinérie manipulace. A dál? Koho a co se bude kupovat dál? Nemyslím, že vše a všichni se takto prodat chtějí. Tomu nasvědčuje i nepřehlédnutelná neúčast lidí u voleb. Možná že rozum zafunguje a někteří lidé dojdou k názoru: na takovéto bombastické balamucení peníze jsou a třeba na projekty zaměstnanosti prý chybějí?

Podstata mého postřehu je mj. o tom, že doufám, že vítězné SMM ví, co naslibovalo a odkud na to bude brát, nejen přerozdělovat odjinud, kdy se to bude hodit těm, co budou vládnout. A že pokud za jejich vlády přijde občan Mostu s problémem, tak ho budou řešit. Ne se před ním zapírat nebo ho honit od kanceláře ke kanceláři, až to docela vzdá. Nebo raději zvolí cestu mimo mocenské soukolí, které nesouhlasící netrpí. Je to sice náročnější způsob, ale znám takových lidí víc, a patřím k nim sama, kteří si svoje názory raději dělají sami než podle placených novinových článků, kdy se to komu hodí.

Osobně jsem zkušenost s „úředním šimlem“ už udělala, stejně jako s tzv. volenými zástupci lidu a proti „šikaně“ jsem se už obrnila. A dnes už vím, že je možné a důležité se bránit.

Voličům a příznivcům OMMO děkuji za hlasy a věřím, že pro OMMO je tohle začátek a zkušenost, která by měla pokračovat.