Občanská očekávání nebo zoufalost?

26.09.2012 17:59

Nejen díky „krajským turné“ Otázek Václava Moravce (OVM) se to volebními průzkumy jen hemží. U některých z nich se v některých sekretariátech a volebních štábech tzv. velkých parlamentních stran, ale i nových uskupení vzešlých především z podnikatelského prostředí, jako např. Severočeši.cz aj., roní nad čtením jejich výsledků slzy, jinde se prožívá „politický orgasmus“ z neočekávaného úspěchu. Největší, a dá se říci nepříliš zasloužený, se zřejmě odehrává na ÚV KSČM v ulici Politických vězňů 9, ve „štábu revoluce“ či jeho pobočkách na krajích či okresech. Zde se totiž, soudě tak dle zkušenosti z Mostu a např. při pohledu na webové stránky zdejší organizace KSČM, zřejmě právě odehrává, resp. už započal hlubší zimní spánek, byť je teprve pozdní babí léto. Poslední výzkum prezentovaný dnes ve středu 26. 9. 2012 před OVM v Ústeckém kraji totiž pasoval do role „prozatímního“ vítěze krajských voleb v tomto kraji právě KSČM. Stranu, která je v rámci volebního klání jakoby v ilegalitě a spoléhá na tzv. protestní hlasy, a to i proto, že lidé si ne zcela uvědomují, že i ona, její představitelé se na tolik neutěšení situaci v Ústeckém kraji rovněž podíleli a podílejí. Byť jen tím, že mlčeli, byli opozicí, která podporovala koalici za několik uvolněných a neuvolněných funkcí, leč slušně placených funkcionářů z daní nás daňových poplatníků.

Jinak, a v jiných pohledech se média snaží být kritičtější, ale pokud jde o předvolební čas, je jejich snahou jediné - zlepšení ekonomické situace redakcí či společností zabývajících se výzkumy veřejného mínění, a tak se informuje výhradně o tzv. velkých stranách, které zadávají inzerci, bohatě platí reklamu. Vůbec nedomýšlejí (nebo snad i ano, a proto se chovají, jak se chovají), že i takovýto způsob informování veřejnosti je vlastně o dobré a skoro bezplatné reklamě právě pro ty velké, nenasytné, zkorumpované politické strany nebo minimálně některé politiky z jejich řad. Preference pro KSČM jsou tak více dílem nekonání, než konání, více o očekáváních než o posouzení programové nabídky, která je právě od této strany, jak se nedávno vyjádřili komentátoři na jednom internetovém portálu naprosto vágní, standardně pro ni bezobsažná. Opakovaně zde chybí doložení ekonomického zajištění toho, co komunisté slibují zařídit a pro občany udělat. Blíže nespecifikovaná očekávání a touha po rychlé změně, jakož i souvislost se zkratkovitými a populistickými „neprogramovými výkřiky“ se podepisují na růstu preferencí i pro DSSS. Zde se projevuje též konkrétní spojení na růst negativních nálad vůči menšinám, zejména proti Romům, čehož se konec konců velice ochotně uchopují i Severočeši.cz.  

Přesto lze směle jeden poznatek z těchto průzkumů vyvodit – občané chtějí změnu, změnu způsobu vládnutí, změnu způsobu řešení svých problémů. Z vlastní zkušenosti musím dodat, že postrádají standardní komunikaci s nimi od politiků jednotlivých stran, a to napříč politickým spektrem. Nemluví s nimi pořádně ani strany, pasující se na „výkladní skříň“ levice a dlouhodobě spolu soupeřící o pozici lídra na levici – ČSSD a KSČM. Pravda je, že tento stav umožnil např. hnutí OMMO pravidelnou komunikací s občany alespoň částečně nahradit chybějící finanční prostředky pro volební kampaň. Dosud agenturně vykazovaných 2,5 % lze hodnotit jako docela úspěch, a dává to do budoucna naději, že zastoupení OMMO po volbách v Zastupitelstvu Ústeckého kraje může mít. Zejména, přijdou-li k volbám právě ti občané, nespokojení se současnou politikou parlamentních stran a nenechají se manipulovat planými sliby, které nic nestojí, ale mohou v následujících čtyřech letech občanům opět znepříjemnit život a vzít další iluze. Pravda z tohoto pohledu dnešní OVM vysílané z Ústeckého kraje mnoho nového nepřinesou. Snad jen to, že lídr Severočeši.cz pan J. Zelenka se údajně nějak pochroumal (snad několikrát zlomená ruka - asi bouchnutím do stolu nad volebními preferencemi, které zřejmě chtěl za svých několik desítek mega- vidět jinde než na nějakých 11,5 %) a má jej nahradit „rómo-bijec“ senátor Doubrava.