Občané městu… na pozvání občanů

I já jsem patřil mezi ty, kdo byl zvědavý, jak moc mají občané „plné zuby“ politiky a politiků. A tak jsem spolu s ostatními spoluobčany a kandidáty OMMO zašel na společné setkání v našem městě Lomu.

Také tam proběhnou brzy podzimní komunální volby a bude se volit i do senátu. Slibuje a agituje se všemi směry. Někdy z toho občanovi může až hlava brnět a mávne nad těmi řečmi rukou. Má na to právo – ukazuje se totiž, že politika se odshora dolů včetně té komunální „politickému životu“ občanů dost vzdálila.

Ze zmíněného setkání jsem nejenom já, ale i řada dalších účastníků nabyl docela dobrý pocit, že mluvit s lidmi také o nepříjemných věcech, otevřeně a bez přetvářky jde. Záleží však na osobnosti politika, politiků a jejich schopnostech se k něčemu podobnému odhodlat. Nezávislý kandidát OMMO do senátu Vlastimil Balín spolu s dalšími kolegy, přijeli do Lomu, aby se o právě takovou debatu pokusili.

Diskuze proběhla v klidném, přesto ne nudném duchu. Občané kandidáty v klidu nenechali. Osobně jsem pochopil, že, i když jsou názory občanů na politiku mnohdy oprávněně kritické, je potřeba o tom, co komu vadí nebo se mu nelíbí, mluvit.

Lídr místní kandidátky Marian Dancso např. právě v kritickém duchu upozornil na to, že občané by měli více do věcí o rozhodování na úrovni obce nebo města zasahovat. Proto také zmínil záměr OMMO zřídit osadní výbor jako aktivní a kontrolní orgán v součinnosti se zastupitelstvem. Podobná iniciativa může občany více vtáhnout do dění a politiku zprůhlednit. Záleží samozřejmě na všech zúčastěných. Nic ale nedělat také znamená - ničeho se nedočkat a dál si kdesi doma v koutě stěžovat. 

Dobrou atmosféru posílilo určitě občerstvení v podobě domácích koláčků a buřtíků.

Měl jsem z tohoto setkání pocit, že to jde i bez populistických lákadel na notebooky, kola a osobní auta. „Kupovat si“ takto hlasy dnes není pro některé subjekty těžké, těžší ale je získat občany a přesvědčit je právě bez těchto konzumních lákadel.

Asi jsem naivní a kolo bych si koupil sám, jen bych nechtěl být ničím „kašpárkem na niti“.

(vyšlo v Mosteckém deníku 15. 9. 2010, str. 8)