O zkušenostech občana také v politice

Jsem jen člen komise rozvoje města. Pravidelně se schází první středu v měsíci. Projednávají se zde - tedy za mého působení - jen drobné žádosti na věcná břemena či schvalování či neschvalování širších projektů přestavby některých domů, obchodů či podniků. Jednání bývají korektní a dá se říci i v pohodě. Nesetkal jsem se s případem, kdybychom byli nějak ovlivňováni k protěžování toho či onoho. Pokud se něco prosazuje, tak na základě faktů, zkušeností odborníků v komisi. Zápisy jsou vyčerpávající a není k nim už co dodat.
Co se týká nálady lidí, tak si myslím, že jsou jistě podobné jako v jiných městech. Především zdražování bytů bez ohledu na sociální podmínky jejich uživatelů. Přestože OMMO ve Znojmě mělo v programu prodej bytů a KSČM si tento program ještě před volbami přivlastnila, prodej podle mého soudu vázne, jakoby radnice zjistila, že z nájmu těch peněz může být více a hlavně déle. Ostudná však jsou další navýšení daní z nemovitosti. Obec využívá bezmocnosti majitelů se nějak bránit a těžko se přijímá, když prohýřené peníze bývalým vedením hledá v této kapitole. Přitom pro majitele nemovitostí nedělá nic, tedy krom čištění chodníků. Jinak majitelé musí platit dále poplatky za případné lešení při opravách svých nemovitostí, nemohou nijak ovlivnit například hlučný a hustý provoz kolem svého domu nebo bytu. Spravedlivé by bylo, aby v rušných částech města, včetně nočních lokálů, kde opilci zpestřují lidem klidné noci neomaleným řevem i chováním, aby radnice, když už ne slevy na dani, pomáhala takové případy řešit a přivádět k určitým normám. Možná by nebylo špatné prosazovat v rámci OMMO i malé referendum o umísťování hospod, heren apod. mezi občany, kteří by byli provozem zatíženi. Jistě by nemohlo dojít u nich k nějakému korupčnímu jednání, aby se bary apod. povolovaly spřízněným a jistě majetným osobám.

Pokud je mi známo, tak v civilizovaném světě taková veřejná schvalování existují. Radnice se pak vyhne zbytečným stížnostem a nepříjemnostem. V okolí takových lokálů s formální dobou do 22. hod. a končící fakticky až ráno je často město krom rušení nočního klidu vystaveno i častým znečištěním apod. Osobně bych to mohl potvrdit.

I to je cesta občanské angažovanosti.