O pěti milionech a krátce?

Dnes 31. 10. 2011 se v Mosteckém deníku objevila kratičká zpráva anoncovaná na webu Mostecký deník.cz v rubrice „Krátce“. Na říjnovém jednání Zastupitelstva statutárního města Mostu se totiž rozdělovala další část na rok 2011 rozpočtovaných 5 miliónů Kč pro Komisi sportu a tělovýchovy Rady města. Nic ve zlém, naopak je bohulibé, že se „město stará“ a počítá s finanční podporou sportovních aktivit a jak je stále zdůrazňováno – mládeže především. Co na tom, že např. na nejmasověji zastoupené mladé fotbalisty ve Fotbalové akademii Josefa Masopusta (FAJM) se záměrně zapomíná a podporují se jen mladí v těch jedině správných oddílech. Samozřejmě na čele s Fotbalovou školou Most či Baníkem Souš. Pikantní je, že právě Baník Souš je velice štědře dotován z krajských peněz a dokonce desítkami miliónů Kč z tzv. Fondu hejtmanky ÚK, v minulosti za hejtmana ing. Šulce z ODS právě hlasitě kritizovaném z řad krajských zastupitelů za ČSSD.

Finanční podpora sportu ze strany města Mostu má svou prazvláštní tradici sahající do roku 1998. A protože jde o tradici, většina rituálů, a nebojím se říci populistického zneužívání této podpory pro politické cíle vládnoucích politických struktur města, má stále konkrétní převahu nad pravým obsahem slova „pomoc“. Prostě pomáhá se kvůli image těch, kteří pomáhají. Ono se přeci vždy propagandisticky hodí při volební kampani, když se občanům-voličům skládají účty, hlasitě volat – my podporujeme mladé sportovce částkou 5 miliónů a na dalších kapitolách rozpočtu dalšími penězi. Viz např. cca 250 mil. vynaložených na Sportovní halu Most aj.

Ale k té historii i tradici, nejen pro ty, co nevědí, ale i pro ty, co zapomínají. V roce 1998 byl eminentní zájem, který pokračoval i v dalších volebních cyklech, aby bylo postavení komunistů a v Mostě historicky tradičně úspěšné KSČM (stačí se podívat do statistik z tzv. prvé republiky, kdy právě na Mostecku, Tachovsku a Znojemsku byli komunisté nejúspěšnějšími a volby vyhrávali) narušeno. Volily se pro to různé kroky, např. hrátky s počty volebních obvodů, ustavováním účelově vytvářených volebních subjektů, aby se hlasy rozdrobily, pomlouvačné kampaně, „angažování“ osob přímo mezi kandidáty za KSČM atd. V roce 1998 kandidovalo v komunálních volbách tzv. Nezávislé sdružení sportovců města Mostu, které dokázalo na vlně populismu, sliby o zalátání děr v narušení tradičních penězovodů do sportu uspět třemi mandáty a pomohlo ODS, ČSSD, ODA naplnit potřebné většinové hlasovací kvórum. Za tento vstup do koalice, která měla „postavit hráz“ možnému vzniku levicové vlády nad městem, dostali „Sportovci“ nádherný dárek k rozdělování 3 mil. Kč do sportu. Bohatě toho využili a dokonce si tento krok zopakovali v dalších komunálních volbách v roce 2002. V dalším volebním cyklu, v roce 2006 „tyto květy povadly“ vzhledem k tomu, kdo a jak je zastupoval a občané trik zřejmě prohlédli. Leč uvěřili jiným, jak se ukázalo, ještě horším populistům. A tak se dnes rozděluje za stejných pohnutek uvedených 5 mil. Kč. Ne pro získávání koaličních partnerů, ale přímo hlasů voličů z oblasti sportu. Jsou sice schválena pravidla pro rozdělování těchto financí, ale ti, co do toho na městě vidí, „hlásí“, že „nekamarádi“ nemají moc šancí (ne-li žádné) na získání nějaké finanční podpory. Myslím, že o takovýchto bohulibých tradicích a aktivitách by média neměla informovat jen krátce a „povrchově“. Sportu zdar a městským sponzorům z peněz daňových poplatníků zvlášť…….