Není "novičok" jako "novičok". Na tom nezmění nic ani Zemanovo vnášení zmatků.

05.05.2018 15:02

I když je politický kontext Zemanova vyjádření ke cause "novičok" zřejmý a "fanoušky" jeho interpretace jistě uspokojuje, bude lepší než podléhat chaosu, upřednostnit názory odborníků, mj. D. Drábové, šéfky Úřadu pro jadernou bezpečnost, že 

Nemáme z našich kontrol a deklarací Vojenského výzkumného ústavu informace o tom, že by s těmito látkami pracovali. A to ani při mikrosyntézách. Řeknu k tomu jedno ale: mohlo být syntetitzováno malinkaté množství, které bylo však při testování zničeno. Detekční přístroj si nabere vzorek a ten přestává existovat. O této mikrosyntéze nám říkat nemusejí. (Zdroj: https://www.lidovky.cz/drabova-latky-zvane-novicok-se-v-cesku-nevyrabely-syntetizoval-se-mohly-mikrogramy-a230-nebyla-v-i2x-/zpravy-domov.aspx?c=A180504_103412_ln_domov_gib)

 

nebo dr. D. Juna z Univerzity obrany v Brně. Z nich lze vyčíst, že jde především o účelově vyvolávaný chaos na straně různých politicky zanagažovaných stran, které ve věci otravy ex-agenta Skripala hrají své manipulační hrátky s veřejností. Hrad na čele s prezidentem Zemanem, V. Filip z KSČM či "stébel se chytající" T. Okamura z SPD prostě vsázejí na "ruskou kartu" a její účelovou dez- interpretaci. S tím sotva co dělat, neboť pro ně je tohle mocenská část pole, na níž manévrují své politické angažmá. Hledat v tom "pravdu" je pověstnou "jehlou v kupce sena". Zkušenosti totiž ukazují, že o "pravdu" v této věci vůbec nejde. Tedy pokud nechceme "pravdu" usmýkat počtem lajků rozvášněných jednotlivců na sociálních sítí.

 

H. Svobodová